Краставицата – чудесен избор за свежо хапване в жегите

Малко храни са толкова свежи и универсални като краставицата. Тя може да се яде сурова или маринована, да се добавя към салати или просто да се използва като охлаждаща маска за очи в домашни условия. Но най-хубавото е, че освен че е освежаваща, тя е и полезна.

Краставиците са част от семейство Тиквови заедно с тиквите, дините и пъпешите. Те са с ниско съдържание на калории, но с високо съдържание на вода и важни хранителни вещества като фибри, витамини A, C и K, както и калий и калций. И макар често да ги мислим за зеленчук, всъщност са плод, защото съдържат семки и растат от цвят.

Краставиците съдържат антиоксиданти, които предпазват клетките от увреждане и могат да намалят риска от хронични заболявания. Освен това, благодарение на високото си водно съдържание (над 96%) те помагат на тялото да се хидратира. Добавянето на краставици към ежедневното меню е лесен и приятен начин да поддържаме водния баланс, особено през лятото.

Те също така са полезни за здравето на костите, тъй като съдържат витамин K и калций. Те работят заедно, за да укрепят костната тъкан и да намалят риска от фрактури. А водата и фибрите в краставиците подпомагат храносмилането, улесняват движението на червата и предпазват от запек. 

Яденето на краставици, особено във ферментирала форма като кисели краставички, може да бъде още по-полезно за червата. При ферментацията в тях се развиват полезни бактерии, които подпомагат баланса в чревната микрофлора и възпират растежа на вредни микроорганизми. Разбира се, трябва да внимаваме с количеството, защото туршиите често съдържат високи нива на натрий, но от време на време една-две кисели краставички могат да допринесат за здравето на храносмилателната система.

Краставиците са особено полезни за хора, които се борят със затлъстяване или диабет тип 2. Те са нискокалорични, съдържат малко захар и въглехидрати, а водата и фибрите в тях създават усещане за ситост. Освен това имат нисък гликемичен индекс, което означава, че не повишават рязко кръвната захар. Антиоксидантите в краставиците също могат да помогнат за забавяне на усложненията, свързани с това заболяване.

Краставиците съдържат и съединение, наречено кукурбитацин B (CuB), което учените свързват с противоракови свойства. Изследвания показват, че това вещество може да потисне растежа на ракови клетки и дори да допринесе за унищожаването им, особено при рак на черния дроб, белия дроб, гърдата и простатата.

Спокойно можем да хапваме краставиците с кората, защото в нея се крият ценни фибри, които помагат на храносмилането и предпазват от рак на дебелото черво.

Чудесен вариант да включим повече краставици в храненето си през лятото е като си правим таратор или зелени салати. Освен това краставиците могат да бъдат част от свежи смутита и разядки като дзадзики. Комбинират се добре и в различни пресни сандвичи.

Референции:

„Are Cucumbers Good for You?” Cleveland Clinic, https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-cucumbers. Accessed 24 Jul. 2025.

 

 

Източник: http://puls.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини