При стари тръби чешмите са сухи, при нови - пак
Нищо ново, всичко си е същото - такава и ситуацията с безводието в България второ поредно лято. Стотици хиляди българи изнемогват на предела. От това дали ще организират протест, или пък медиите нямат други по-интересни теми, зависи другите българи ще разберат ли за ужаса, в който живеят. На много места проблемът въобще не касае само лятото.
Брезник е на режим от ноември. От 11 юли бе обявено частично бедствено положение заради манган във водата. Удължено бе поне до 17 август. Вчера местната власт отправи отчаян апел към държавата да помогне - градът да бъде свързан с язовир „Дружба“ в село Мещица или с резервния водопровод София - Перник. В редица селища от област Кюстендил вода се подава в определени часове и по махали. И Белоградчик е на режим, „ВиК“- Берковица призова всички абонати да не поливат, мият коли и т.н. Много е тежко положението в търновското село Никюп, там се доставя минерални бутилки от държавния резерв. Хасковското Александрово протестира няколко пъти - водопроводът е компрометиран, не е пипан от 20 години. Протест и в Девин. Разрастващата се морска община Аврен също е на сухо, хората се опитват да спасяват положението с бидони, помпи, хидрофори и т.н. В Стралджа част от тръбите са на възраст... 100 години.
Всичко това е само част от опустошителната картина из страната. Повсеместно граждани и фирми са призовани да не поливат и да ползват водата само за питейни нужди. А в следващите дни се задава още непоносима жега. „Не може, не се търпи! Това не е живот! Представяте ли си как се гледат бебета или възрастни хора!", е общият апел на хората. Фермерите също са в правото си да недоволстват - какво земеделие без поливане?!
Моментната статистика от картата на безводието на „Зелено движение“ показва 260 селища на режим. Има и още, тъй като данните се попълват на доброволни начала. Това най-вероятно практически означава, че поне 260 000 българи са с водни проблеми. Към 300 000 бяха те в средата на август 2024 г. - по всичко личи, че цифрата ще бъде достигната и сега - кръгът ще се затвори.
Все така второ лято няма нито едно управленски изявление, което да посочи цялостен път за справяне насред климатичните промени и изчерпващите се водни ресурси. Доскоро служебните кабинети се оправдаваха, че въпросът следва да се реши със стратегия, дело на стабилно правителство и парламентарно мнозинство. Има такива в момента - нищо! Обикновено държавата прехвърля отговорността на общините - но причините за безводието са много, зависят според селището (някъде проблемът са стари тръби, другаде сух каптаж, на трето място не е търсено достатъчно дълбоко вода...) - всяка община да действа отделно не е перспективно решение. В крайна сметка, ако нещо се решава, е на парче. И очевидно не бързо.
НОВОТО Е СТАРО, САМО ЧЕ НОВО
Аварията в началото на седмицата на шуменския водопровод, чиято лента бе прерязана преди 8 месеца след 5 години строителство и 68 млн. лв. инвестиция, показа, че „новото е като старото, само че ново“. На 21 и 22 юли станаха две големи аварии по него, от които пострадаха Велики Преслав и областният център. Това е тръбата, която доставя вода от язовир „Тича“ и трябва да реши десетилетното местно безводие. Шуменският сайт „Радиан“ не веднъж е писал за съмнителното строителство, а сега припомни: „По документи новите тръби са с диаметър 800 мм и са по-малки от старите (1000 мм), което според работещи във ВиК създава големи проблеми. Екоактивистът Красимир Минев от Велики Преслав, който от години следи авариите по водопровода, публикува снимка на парче от новата тръба, на която се вижда, че вътрешният диаметър на тръбата е 650 мм“. Освен това Минев публикувал в социалните мрежи снимки как тръбите се поставят в изкоп направо върху пръстта, засипват се без уплътнение или подложки. По едно време обектът бе спрян временно от строителния надзор... Днес нещата са такива, каквито са.
НИКОЛАЙ ИВАНОВ