От вчера, 24 юли, ТЕЦ „Марица 3“ в Димитровград отново работи след обявения в края на март капитален ремонт. Ремонт за 10 милиона лева бе оповестен от централата непосредствено след анонсирането и преди провеждането на протест срещу замърсяването на въздуха, организиран от гражданската инициатива „Дишай, Димитровград“. Въпреки обещанията от страна на централата, протестът придоби широка обществена подкрепа в края на март, когато над 1000 жители организираха шествие и блокада в отговор на честите замърсявания със серен диоксид, метален прах и други опасни вещества, за които ТЕЦ-ът бе сочен като основен източник.
На 23 март над 1000 души от Димитровград и околните населени места се събраха на площад „България“, след което проведоха шествие по централните булеварди на града и блокираха пътя за Стара Загора за около час. Основните им искания бяха: спиране на неорганизираните емисии, справяне със системното замърсяване и прилагане на екологични мерки от страна на централата.
преди ремонта
Централата обяви, че ремонтът с бюджет от около 10 милиона лева включва подобрения на технологичните инсталации, електрофилтрите и други съоръжения за пречистване на емисиите. Видимо, местните жители отчетоха подмяна на металната обшивка на част от котелната сграда, която преди това беше сериозно компрометирана. Именно от тази сграда явно се изпускаха количества непречистени газове в резултат от изгарянето на въглища (т.нар. неорганизирани емисии).
преди ремонта
след ремонта
РИОСВ – Хасково многократно е констатирала неорганизирани емисии от централата, което представлява нарушение на комплексното разрешително на ТЕЦ-а. ТЕЦ-ът има право да изпуска газове единствено от ниския комин, където има пречистващи инсталации, а не от котелната сграда. Жителите на града неведнъж са сигнализирали за дим, пушек и пепел, излизащи от сградата, които се разнасят с въздушните маси в зависимост от посоката на вятъра.
Въпреки обещанията и видимите промени, и след 24 юли димитровградчани сигнализират за продължаващо изпускане на тъмен пушек от котелната сграда. Подобен дим не преминава през пречиствателните системи, а съдържащите се в него вещества вредни за човека и природата, може да са много на брой и с неопределена концентрация,, Този пушек очевидно се разпространява свободно във въздуха – в посока, определена единствено от атмосферните условия. Това поставя под съмнение ефективността на ремонта от екологична гледна точка, както и готовността на централата да спазва изискванията на комплексното си разрешително и да ограничи вредното си въздействие върху здравето на хората и околната среда.
Жители и граждански активисти са подали сигнали до РИОСВ – Хасково за неорганизирани емисии след "рестартирането" на ТЕЦ-а. Очаква се контролният орган да извърши проверки на място и да предостави резултати – какво са установили инспекторите и какви мерки ще бъдат предприети спрямо евентуалните нарушения, както и за предпазване на населението от високи и вредни нива на серен диоксид, тежки метали и други замърсители, опасни за човека и природата.
Важно е да се отбележи, че в първите 24 часа след рестартирането на централата не са регистрирани превишения на допустимите нива на серен диоксид във въздуха в Димитровград, но това е възможно да се дължи на благоприятни метеорологични условия – сила и посока на вятъра, както и атмосферно налягане.
Ремонтът на ТЕЦ „Марица 3“ даде видима надежда за димитровградчани – подмяна на обшивката и обещания за модернизация на пречиствателните съоръжения. Но продължаващото изпускане на тъмен пушек сигнализира, че ситуацията далеч не е решена. Очаква се яснота от страна на институциите за установените факти и предприетите действия, които да гарантират, че правото на чист въздух в Димитровград няма да остане само декларативно, а реално защитено.
автор: Христо Христозов