36 младежи от Унгария, Финландия, Сърбия и България участваха в международен обмен, посветен на менталното здраве и социалната адаптация на младите хора.
В продължение на 11 дни, в района на Смолян, участниците се включиха в интерактивни обучения, насочени към справяне със социалното безпокойство, изграждане на лични граници и усъвършенстване на уменията за говорене пред публика. Част от програмата бяха и модули по медийна грамотност, управление на времето и преодоляване на вредни навици.
Особено вдъхновяваща за младежите се оказа срещата им с актьори – студенти от НАТФИЗ, ученици и преподаватели от Националната гимназия за сценични изкуства. Домакин бе Театралната школа в Чепеларе, където младежите обсъждаха сценичната треска и различни техники за преодоляване на социалната тревожност. Актьорите споделиха лични истории и съвети от своята професионална практика, които предизвикаха активен диалог и вдъхновиха много от участниците.
В рамките на проекта беше разработено и специално ръководство за създаване на здравословна среда в институциите, които младежите посещават най-често – училища, младежки центрове, културни и социални организации. Документът е резултат от съвместна работа с представители на местни институции и ще бъде споделен както в България, така и в останалите държави участнички.
Инициативата е част от европейска програма, насърчаваща активното участие на младите хора и повишаването на тяхната емоционална и социална интелигентност.