Парламентът прие окончателно промените в Закона за движение по пътищата
Значително увеличаване на санкциите за превишаване на скоростта и неспазване на правилата за движение по пътищата одобриха депутатите с окончателно гласуване на промените в Закона за движението по пътищата късно в сряда вечерта.
Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите.
Санкцията за шофиране в аварийна лента на магистрала при първо нарушение ще е 1000 лв. и 3 месеца отнемане на книжка, а при повторно - 4000 лв. глоба и 6 месеца без книжка, решиха депутати.
Максималната скорост за леки автомобили на автомагистрала остава 140 км/ч, а за тежкотоварните - 90 км/ч.
В населено място се запазва допустимата скорост от 50 км/ч, като в гъстонаселени райони се създават „Зони 30“, където ще се шофира с до 30 км/ч.
С цел да се ограничи рисковото шофиране по междуградските пътища парламентът прие при превишаване на скоростта с над 40 км/ч извън населено място, освен глобата от 600 лева, да се отнема и книжката за срок от 2 месеца. При повторно нарушение глобата скача на 1200 лв., а шофьорът остава без книжка 3 месеца.
Общинските камери
Общинските камери също ще се включат в наблюдение за нарушения по пътищата. Глобите за пътни нарушения, установени с общински камери, ще се разпределят поравно между общината и Фонда за пътна безопасност към МВР, решиха депутатите.
Увеличават се санкциите при преминаване на червен светофар - от 100 на 150 лв., за не спиране на пешеходна пътека глобата също скача на 150 лв., а за не спиране на знака СТОП става 100 лева.
Електронни фишове и наказателни постановления, издадени от МВР, ще се връчват и от длъжностни лица, определени от кметовете на общините, при извършването на административни услуги на гражданите, решиха още депутатите.
Тротинетки
Въвежда се и регулация за движението на електрическите тротинетки. Родители или настойници ще се наказват с глоба от 500 лв., ако са допуснали използването на индивидуално електрическо средство за движение по пътищата на дете, което не е навършило 16 години, реши окончателно Народното събрание.
Електрическите тротинетки трябва да бъдат регистрирани, да се карат само в светлата част на деня, да имат задължителна застраховка „Гражданска отговорност“, а водачите са задължени да са с каски.
Промените в Закона за движение по пътищата ще влязат в сила един месец, след обнародването им в „Държавен вестник“, с изключение на някои текстове, които ще влязат в сила по различно време.
Не е ясно дали президентът няма да наложи вето на някои текстове, след като имаше призиви от депутати от „Възраждане“ за това. Причината е, че някои от текстовете в закона няма как да бъдат спазвани заради разбитите пътища.
Винетки и тол такси
Парламентът одобри и въвеждането на еднодневни винетки за леки автомобили до 3.5 тона за ползването на републиканската пътна мрежа. Това стана с гласуваните на второ четене промени в Закона за пътищата.
Еднодневната винетна такса ще влезе в сила в 6-месечен срок от обнародването на промените на закона в „Държавен вестник“, решиха депутатите.
С решение на Министерския съвет временно могат да бъдат освободени от заплащане на пътни такси превозни средства с чужда регистрация, които преминават по платената пътна мрежа във връзка с изпълнение на междуправителствени и/или международни програми и споразумения, реши още Народното събрание.
Целта на тази промяна е да се даде възможност противопожарни автомобили от съседни държави да помагат при гасенето на пожарите в България например. Българските пожарни автомобили също са освободени от пътна такса, когато в съседни държави се борят с огнените стихии.
Депутатите решиха още тол таксите да се диференцират в зависимост от техническите характеристики на пътя или пътния участък, от изминатото разстояние, от категорията на пътното превозно средство и броя на осите, както и от „общата технически допустима максимална маса, екологичната категория ЕВРО, клас емисии СО2 и специфични емисии СО2 вместо досегашните „екологични характеристики“.
В 6-месечен срок от влизането на закона в сила се предвижда да бъде извършено изменение в Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа.
Промяната в методиката за определяне на тол таксите, които заплащат тежкотоварните превозни средства над 3.5 тона, е съгласно изискванията на европейската директива, с която се цели задължително диференциране на таксите за ползване на пътищата според техните екологични характеристики.
Депутатите гласуваха още, освен Националната агенция за приходите, и Агенция „Митници“ да има право на достъп до данни в Електронната система за събиране на тол такси по ред, определен с наредба.
Депутатите приеха в срок до 36 месеца, вместо досегашните 24 месеца, след регистрацията си, доставчиците на Европейска услуга за електронно пътно таксуване (ЕУЕПТ) да могат да сключват договори за предоставяната от тях услуга. Според сега действащото законодателство Европейската услуга за електронно пътно таксуване е допълваща по отношение на националната услуга за електронно пътно таксуване.
Агенция „Пътна инфраструктура“ създава и поддържа регистър на областите на ЕУЕПТ, национален регистър на доставчиците на ЕУЕПТ и регистър на националните доставчици на услуги за пътно таксуване.