ПЛАТЕНА ПУБЛИКАЦИЯ
ПЛАТЕНА ПУБЛИКАЦИЯ
Ако отдавна не сте били на Перперикон, през 2025 г. ще ви посрещне непозната гледка - нови части от скалния град са проучени и достъпни за посещение, изградени са удобни дървени пътеки над част от руините, а вечер има художествено осветление. Новите панорамни площадки предлагат такива гледки, че е трудно да откъснете очи от възвишенията на Родопите, които се простират чак до хоризонта.
Очаква се до края на лятото да заработи новият посетителски център, в който туристите ще могат да видят част от находките от Перперикон, да изгледат мултимедиен разказ за обекта и да вземат аудиогид, с който да съпреживеят скалния град по изцяло нов начин.
Това е едно от малкото исторически места в България, където си струва да се връщате отново и отново, защото всяка година се правят вълнуващи нови открития.
Гадатели, величие и любов
Древногръцкият историк Херодот пише за голямо и прочуто светилище в Родопите, посветено на тракийския бог Дионис и го сравнява по мащаби с това в Делфи. Според професор Николай Овчаров това мистично място се е намирало точно на Перперикон. Макар археолозите да знаят много за древните гадателски ритуали, действията на прорицателите са били обгърнати в тайнственост и голяма част от тях и до днес остава за въображението.
Ако затворите очи при големия кръгъл олтар на Перперикон, ще видите как бащата на първия римски император Октавиан Август е коленичил пред жреците, за да научи какво бъдеще очаква сина му. Огнените езици се издигат към небето и предричат величие. Хиляди други идват тук, за да получат гадания за възходи и падения, любов и смърт.
Историята на скалния град започва много преди знамението за великата съдба на Октавиан Август – и продължава много след това. Още през петото хилядолетие преди Христа хората са се стичали към скалите на Перперикон и са оставяли дарове в скалните пукнатини.
Освен светилище с дворец и крепост, в следващите векове Перперикон се превръща и в християнски център с базилики, и в османски гарнизон. Днес пъзелът от епохи и събития се подрежда, докато се изкачвате сред останки от различни периоди и проследявате линията на времето по подробните информационни табели или с живите разкази на екскурзоводите.
Едно е сигурно – мястото носи изключителен заряд, а като част от 100-те национални обекта – и печат за колекцията ви. Вече имате възможност да вземете такъв и през телефона си в дигиталната версия на Движението благодарение на партньорството между Българския туристически съюз и Yettel като сканирате QR кода на обекта или чрез геолокация.
Дигиталната версия на 100-те обекта се намира в мобилното приложение Yettel и е достъпна за клиентите на всички мобилни оператори. Обектите имат дигитални профили с кратка информация, а за някои от тях историите оживяват във впечатляващи видео и аудиоразкази. Можете да проверите това още сега като свалите мобилната апликация от Apple App Store или Google Play Store.
Класическите и дигиталните печати са напълно равностойни и събирането им носи значки: при 25 – бронзова, при 50 – сребърна, а при 100 – златна. Според постиженията си можете да участвате и в игри с награди. Всеки месец в приложението ви очаква възможността да спечелите един от общо 3 смартфона iPhone 16, както и един от общо 50 тематични комплекта с обектите.
Маршрути отвъд Перперикон
Дългите летни дни са подходящи и за по-дълги пътешествия в района. От Перперикон непременно продължете към Кърджали, където в залите на Регионалния исторически музей (също част от 100-те национални обекта под номер 25а) можете да видите находките от обекта, интересни предмети от тракийски и римски времена, както и етнографска и природонаучна колекция. Влезте и в средновековния манастир „Свети Йоан Предтеча“ в града (под номер 25 в списъка на 100-те национални обекта).
Светилището край село Татул (на 50 км от Перперикон) с неговия изсечен в скалите саркофаг е място с мистична енергия, което и до днес озадачава археолозите. От средновековната крепост Моняк (на 10 км от Кърджали) до наши дни са оцелели крепостни стени, части от кула и водни резервоари, но истинската причина да дойдете тук е панорамната гледка отвисоко към язовир Студен кладенец.
Дяволският мост (на 40 км от Кърджали) разказва легенда за облога, който сключили Дявола и майсторът строител на съоръжението, което вече пет века се издига непокътнато над водите на река Арда. Каменните гъби край село Бели пласт (на 20 км от Кърджали) и Каменната сватба край село Зимзелен (на 5 км от града) са скали, чиито причудливи форми са провокирали въображението на хората и са създали красиви легенди.
Това са само част от възможните посоки, в които можете да поемете отвъд Перперикон. За още идеи дръжте подръка приложението Yettel, което не само е пълно с полезна информация за организацията на пътуването ви, но и ви помага да запазите колекция със спомените от пътешествията си.