Ново проучване, публикувано в Journal of Applied Physiology, показва, че еритритол — органично съединение, използвано в т.нар. „стевия продукти“ на марки като Wholesome, Truvia и Splenda — може да уврежда мозъчните клетки и да повишава риска от инсулт и инфаркт.
Еритритолът се създава по време на ферментацията на царевица и е одобрен от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) още през 2001 г. Дълго време той се смяташе за един от най-добрите подсладители на пазара — с почти същата сладост като захарта, но без съществен ефект върху инсулина или кръвната захар при диабетици.
За съжаление, новото проучване на Университета в Колорадо - Боулдър показва, че този заместител на захарта може да бъде почти толкова вреден, колкото и изкуственият подсладител аспартам. Аспартамът, който се използва в много диетични напитки, беше определен като „потенциално канцерогенен“ от Световната здравна организация и е свързван с повишен риск от инфаркт и инсулт.
Следвайки проучване от 2023 г., което установи връзка между високи нива на еритритол в кръвта и повишен риск от нежелани сърдечно-съдови събития, професор Кристофър ДеСоуза и докторантката Обърн Бери се заели да проучат по-задълбочено тази тревожна корелация.
В лабораторни условия изследователите третирали клетки от кръвоносните съдове на мозъка с количество еритритол, еквивалентно на това в една обикновена беззахарна напитка. Те открили, че третираните клетки произвеждали по-малко азотен оксид — молекула, която отпуска и разширява кръвоносните съдове — и по-високи нива на ендотелин-1 — протеин, който ги свива.
Освен това клетките отделяли големи количества така наречени „свободни радикали“, които възпаляват и състаряват клетките и тъканите, и показвали силно намалена реакция към тромбин — вещество, което участва в образуването на съсиреци. С други думи, клетките, изложени на еритритол, се държали противоположно на това, което се очаква от здрави кръвоносни съдове.
„Ако съдовете ви са по-свити и способността ви да разграждате съсиреци е намалена, рискът от инсулт се увеличава," обяснява Бери в прессъобщение за новото изследване.
Особено тревожно е, че тези ефекти били наблюдавани при доза еритритол, равна само на една беззахарна напитка. При хора, които консумират по няколко такива напитки дневно, възпалителният ефект може да бъде още по-силен, предупреждава водещият изследовател ДеСоуза.
„Като се имат предвид епидемиологичното проучване, което вдъхнови нашата работа, и настоящите клетъчни резултати, смятаме, че е разумно хората да наблюдават консумацията си на такива ненутритивни подсладители," казва професорът.
ДеСоуза също така съветва потребителите да проверяват етикетите за наличието на еритритол или „захарен алкохол“, както понякога се изписва — особено важно предвид факта, че диабетиците са изложени на двойно по-голям риск от инсулт в сравнение с хората без диабет.