Християни и мюсюлмани пеят и танцуват в самодейните състави на регионалното тракийско дружество „Димитър Маджаров”в Кърджали, дават пример за толерантност. Българските народни песни и танци са изключително популярни освен сред тракийци и сред българите от Източните Родопи,както и сред турците и те с желание се записват в самодейните състави. Това сподели председателят на ТД”Димитър Маджаров” инж.Яни Янев.
В момента към дружеството съществуват 10 самодейни фолклорни състава в региона. От тях 6 са в Кърджали и 4 в областта. В региона два са в село Припек,Джебелско и по един в Момчилград и Кирково. Певческите състави са 4, а танцовите-6.
С най-много успехи е певческият състав за автентичен фолклор „Тракийски звуци”.Миналата година той завоюва златен медал на Световния шампионат по фолклор в Несебър. През 1923 г.стана европейски шампион на шампионата в „Св.Влас”.
Награди печелят и солистите.Димитър Вълчев е с 13 златни медала от Световните и Европейски шампионати по фолклор. Веска Георгиева и Албена Каралиева са съответно със златни и сребърни медали.
С голяма популярност се ползва певческия състав „Тракия” с ръководител Тончо Стоилов.Децата от певческия състав „Звездица” обират овациите.Успешни са неговите солисти Иванка Боянова и Езги Хасан.
За танцовите състави има много желаещи.В Кърджали това са детски танцов състав „Тракийче” ,танцов състав „Хоротропци-Тракия” и танцов състав „Троп и хоп” в който играят майки със синовете и дъщерите си.
В Момчилград съществува танцов състав „Ахрида”,който е към Тракийско дружество „Момчил юнак”,част от регионалното тракийско дружество „Димитър Маджаров”.В Кирково танцовия състав е създаден през 2012 г.В Припек освен юношески танцов състав,съществува и женски певчески състав.
Няма ограничения за включване в самодейните състави. Отдавна освен тракийци се записват хора от други етноси и вероизповедания , подчертава Яни Янев. Дава за пример съществувалия до скоро певчески състав „Беломорка” с ръководител Пенка Атанасова, в който се включили българка, англичанка и корейка.
Българите от Родопите,освен тракийци, са гръбнака на самодейните състави.Има бум при танцовите формации.При певческите през последните години интересът видимо намалява, казва още Яни Янев.
Самодейни фолклорни състави се създават още от самото възникване на тракийското движение в Кърджали през 1920 год.Формира се певчески състав.Възникват театрална и оперетна трупа, спортни клубове.Запазени са снимки от 1934 г. Началото поставя Стоян Терзиев,първи председател на тракийското дружество в Кърджали.Самодейните състави са възстановени през 1954 г.
На 29 февруари 1980 г. фолклорният състав на Тракийско дружество „Д.Маджаров” в Кърджали е награден от Държавния съвет с орден „Св.св.Кирил и Методий” втора степен.
Текст:Георги Кулов