Сред щетите, причинени от бурята в Димитровград, са и паднали дървета, на бул. „Димитър Благоев“, дърво се е стоварило върху лек автомобил, нанасяйки сериозни материални щети. Собствениците на колата заявяват, че още през миналата година са подали сигнал до общината за състоянието на дърветата в района, като са предупредили, че няколко от тях са видимо болни и увредени. Въпреки това, по думите им, мерки не са били предприети.
Снимки от мястото показват, че дървото е било силно загнило отвътре, което предполага дългосрочен процес на разпад, вероятно останал незабелязан или пренебрегнат от отговорните служби.
Този инцидент и други подобни инциденти повдигат сериозни въпроси за отговорността на общинската администрация и качеството на контрола върху поддръжката на зелената система в града.
В последните години сме били свидетели на отрязването на здрави дървета, както и на много болни дървета, които в последствие са паднали под напорите на вятъра.
Неправилна поддръжка = опасност за хората и имуществото, щета за екологията и качеството на въздуха
Според специалисти арбористи и лесовъди, с които сме се консултирали, начинът на подрязване на дърветата в Димитровград в последните години не отговаря на добрите практики за градско озеленяване. Основният проблем е използването на т.нар. „кастрене до глава“ (капиране), което води до:
-
Грубо орязване на дебели клони или цели върхове, което отваря големи рани на дървото.
-
Влизане на влага и патогени в отворените зони, което причинява загниване отвътре.
-
Израстване на слаби, лошо закрепени нови издънки, които лесно се чупят при вятър.
-
Физиологичен стрес и отслабване на имунната система на дървото.
-
Съкращаване живота на дървото в последствие на отнетите сили за създаване на нови клони и листна маса.
Такава интервенция често води до преждевременно остаряване, заболявания и дори смърт на дърветата, особено при определени видове, които са чувствителни към агресивна резитба.
Какво се изисква от общината:
-
Редовен визуален и инструментален преглед на дърветата в града.
-
Поддръжка по утвърдени стандарти, като един от основните принципи, залегнал в германското законодателство е, че след подрязване/окастряне, дървото трябва да запази естествения си вид.
-
За да се запази живота и здравето на дървета се премахват само изсъхнали и опасни клони, както може да се приложи и оформяне на короната, но при спазване на принципа за запазване на естествения вид на дървото.
-
Документиране и публикуване на интервенции по зелената система.
-
Реакция при сигнали от граждани за опасни дървета.
Решението в града не е само премахването на вече увредените дървета и заместването им с фиданки, а специализирана грижа за растенията в дългосрочен план.