Отнемането на автомобилите на пияни и дрогирани шофьори не влиза в колизия с основния закон, постанови Конституционният съд.
КС бе сезиран от Наказателната колегия на Върховния касационен съд и съдията от Районния съд в Свиленград Добринка Кирева.
Ако колата е собственост на дръзналия да кара пиян или дрогиран, се конфискува на място. В случай че зад волана е друг човек, ще плаща равностойността на автомобила.
През 2023 г. парламентът прие поправка в Наказателния кодекс, според която хванатите да карат след употреба на алкохол и наркотици задължително се разделят с превозното средство, с което са извършили нарушението. НС отхвърли исканията на Наказателната колегия на ВСК и на Кирева промяната да бъде обявена за противоконституционна.
Петима конституционни съдии са били на особено мнение - Павлина Панова, Надежда Джелепова, Соня Янкулова, Борислав Белазелков и Галина Тонева. Седем гласуваха „за“.
„Обществената чувствителност към безопасността на движението по пътищата и в частност управлението на МПС след употреба на алкохол и/или други упойващи вещества в последните години по обективни причини е особено завишена и волята на законодателя, вложена в оспорените разпоредби, е ясна: да предвиди засилена наказателна отговорност за престъпления, засягащи по общоопасен начин особено важни обществени отношения“, мотивира се КС.
Съдът прави уточнението, че в компетентността на законодателя е да определя наказателната политика на държавата чрез НК. А в случай че целите на наказанието не могат да се изпълнят успешно, „тежестта на наказанието като форма на държавна репресия следва да се засилят с оглед на негативните изменения на обществената действителност – в рамките на принципите и нормите, заложени в Конституцията“.
По казуса предстои да се произнесе и Съдът на Европейския съюз. СЕС бе сезиран от Милена Хазарян от районния съд във Велики Преслав, която е на мнение, че задължителното отнемане на колата в такива случаи може да е в нарушение на правото на Европейския съюз.