Покупката на жилище става по-бързо от наемане в София, което е рядък феномен на пазара
България заема второ място в ЕС по ръст на цените на жилищата през първото тримесечие на 2025 г. със скок от 15.1 на сто спрямо същия период през 2024 г.
Преди нас е единствено Португалия, където имотите са поскъпнали c 16.3 на сто на годишна база.
Средният ръст за ЕС е 5.7%, което поставя страната ни в групата на най-динамичните пазари на недвижими имоти в Европа, показват данните на Евростат.
Бумът на цените на имотите у нас е особено осезаем в големите градове. София неизменно е най-скъпото място за живеене у нас. Според водеща платформа за недвижими имоти, в началото на 2025 г. средната цена на жилище в столицата варира между 1500 и 1900 евро за квадратен метър в зависимост от локацията, вида строителство и състоянието на имота. В някои квартали цените дори надхвърлят 2000 евро на кв.м. Въпреки това, на отделни места вече се наблюдават признаци на стагнация или лек спад - най-вече при панелните жилища и имотите в крайните райони на града с ограничен достъп до обществен транспорт.
След София, най-голям интерес привлича Пловдив, където средната цена на имот варира между 1100 и 1400 евро/кв. м.
Във Варна стойностите са между 1200 и 1600 евро/кв.м, а в Бургас - между 1000 и 1300 евро/кв. м.
В по-малките населени места, обаче цените остават сравнително достъпни, което привлича хора, търсещи спокойствие или възможност за инвестиция извън големите урбанизирани центрове.
Според анализатори, сред факторите, които подклаждат имотния бум у нас са сравнително ниските лихви по ипотечните кредити. Към месец май 2025 г. средните им стойности се движат между 2.60% и 4.20% за стандартни ипотечни заеми в левове.
Влияние оказва също и демографският натиск в големите градове от студенти, чужденци и работници от провинцията, които увеличават търсенето. Катализатор на ценовия ръст в момента е и страхът на хората от загуба на спестявания при присъединяването ни към еврозоната. Като цяло обаче преобладават очакванията, че еврото ще стабилизира пазара, а прогнозите са цените да продължат да растат през следващите години, но значително по-плавно и предвидимо.
Покупките на жилища стават по-бързо от наемите
В момента покупките на жилища в София се случват по-бързо от отдаването им под наем, което е рядко наблюдаван феномен през последното десетилетие. Това съобщиха от Националното сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ), което обединява над 2500 експерти в сферата.
Въпреки тази динамика летният сезон традиционно носи оживление на пазара на жилищни имоти под наем в големите градове, като НСНИ прогнозира пик в края на лятото и началото на есента.
Все повече потенциални наематели с добри доходи се ориентират към покупка на жилище, възползвайки се от по-благоприятните условия за жилищно кредитиране. Тази тенденция доведе до задържане на нивата на наемните цени в началото на 2025 г. без допълнителни повишения, посочват от НСНИ.
„През 2024 г. София отбеляза ръст от над 24% в цените на наемите за квадратен метър, но през 2025 г. този процес на поскъпване е спрял“, коментира Анджелина Добрева, член на НСНИ.
Основните двигатели на предстоящата сезонна активност на наемния пазар ще са вътрешната миграция - предимно студенти (български и чуждестранни) и млади семейства, търсещи промяна на местоживеене спрямо локациите на училища и детски градини.
Очакванията на НСНИ са, че пазарът ще остане силно конкурентен за наемателите, докато наемодателите ще се възползват от възможности за бързи сделки при добри наемни цени.
При дългосрочните наеми (за период от една година или повече) най-предпочитани остават централните райони на големите градове, близостта до университети или големи бизнес центрове, както и удобният транспортен достъп. На пазара най-активно се търгуват жилищни имоти – апартаменти, без значение от техния размер или разпределение.
Не се наблюдава значително увеличение в интереса от чужденци или дигитални номади. За сметка на това се засилва търсенето от българи, завръщащи се от чужбина, които все по-често търсят дългосрочно наемане на жилище преди евентуална покупка.
„Пазарът на наеми е в интересен момент - очакваме летният и есенният сезон да донесат нова вълна на активност, особено в университетските и семейно ориентирани райони на големите градове“, посочва Добрева.