Инспекторите по труда са установили 10 000 нарушения за 6 месеца
За първите шест месеца на 2025 г. инспекторите по труда са установили почти 100 000 нарушения. Сериозно се е увеличила и бройката на спрените обекти и съоръжения заради различни нередности. Това показват данните на Главна инспекция по труда (ГИТ) за полугодието.
Инспекцията е направила 25 897 проверки за този период, като при тях са установени 99 933 нарушения на трудовото законодателство. Нарушенията, свързани с разпоредбите, регламентиращи осъществяване на трудовите правоотношения, са 43 030. По осигуряването на здраве и безопасност при работа са установени 56 199 нарушения. Случаите на работа без трудов договор се увеличават - от 1614 на 1765, което според ГИТ е показател за високата взискателност на инспекторите по труда за справяне с недекларирания труд в най-тежката му форма.
Сумата на установените забавени трудови възнаграждения е 5,4 млн. лв., включително и суми за предходни периоди. След намесата на Инспекцията по труда са изплатени над 3 млн. лв. забавени възнаграждения, вкл. и суми за предишни периоди. За отчетения период са съставени 5418 акта за установяване на административни нарушения. Сумата на влезлите в сила наказателни постановления и одобрени споразумения е над 7,5 млн. лв.
Припомняме, че преди няколко дни от ГИТ отчетоха, че само за седмица инспекторите по труда са установили 94 работници без трудови договори при извършени 1029 проверки за същия период.
Двойно повече спрени обекти
702 пъти инспекторите са приложили мярката спиране обекти, площадки, машини и съоръжения, което е двойно увеличение спрямо същия период на миналата година, когато са били спрени 385 обекта. Отстранени от работа са 56 работници заради липсата на правоспособност и/или неспазване на правилата за безопасна работа. Тези мерки се използват с цел превенция на тежки трудови злополуки, а в някои случаи водят и до спасяване на човешки живот.
Работа на непълнолетни
През изминалия период продължава тенденцията на ръст на дадените разрешения за работа на непълнолетни лица - техният брой е 8766 при 7594 за същия период на м.г.
През първите шест месеца на годината инспекторите по труда участваха две извънредни кампании в сектор „Строителство“ заради активизирането на строителния сезон и риска от трудов травматизъм и използването на недеклариран труд. Установените случаи на работа без трудов договор в сектора са 651.