Financial Times: Тръмп попитал Зеленски може ли да нанесе удари по Москва и Санкт Петербург

Президентът на САЩ Доналд Тръмп призовал украинския си колега Володимир Зеленски да засили ударите по руска територия и му предложил да атакува Москва и Санкт Петербург, съобщили два информирани източника пред Financial Times.

По думите им, по време на телефонен разговор на 4 юли ръководителят на Белия дом попитал: „Володимир, можеш ли да удариш Москва? И Санкт Петербург едновременно?“ Зеленски заявил, че Украйна е „абсолютно“ готова да го направи, ако САЩ предоставят необходимите оръжия. Тръмп ясно заявил, че обмисля подобна стъпка, за да „ги (руснаците) накара да почувстват болката“ и да принуди руския президент Владимир Путин да седне на масата за преговори, отбелязали събеседниците на британското издание.

След този разговор, представители на САЩ предоставили на Зеленски списък с далекобойни оръжия, които потенциално биха могли да бъдат прехвърлени в Украйна чрез трети страни. По-специално, според източници на Financial Times, този списък включвал ракети ATACMS с обхват до 300 км, които Киев вече бе получил при президента Джо Байдън. Те обаче не са способни да достигнат Москва и Санкт Петербург. Преди това Киев поиска от Вашингтон да предостави крилати ракети „Томахоук“ с обхват до 1600 км, но администрацията на Тръмп е била обезпокоена от „липсата на сдържаност“ от страна на Украйна, отбелязал източникът.

Сега президентът на САЩ обмислял да даде на Украйна далекобойни ракети „Томахоук“, които бяха изстреляни по ядрени съоръжения в Иран миналия месец. Въпросът беше обсъден в Белия дом на 11 юли, но ракетите все още не са включени в списъка с оръжия, които Киев ще получи в близко бъдеще, съобщили информирани източници пред наблюдателя на Washington Post Дейвид Игнатиус. Според тях Тръмп може да предостави „Томахоук“ на украинската армия по-късно, ако се нуждае от повече лостове за натиск върху руския президент Владимир Путин.

Крилатите ракети „Томахоук“ имат обхват до 5,5 хиляди км. Те летят на изключително ниска височина и следват терена. Досега оръжията с най-голям обсег, които Съединените щати предоставяха на Украйна, бяха ракети ATACMS с обсег от 300 км. В същото време Вашингтон ограничи използването на тези ракети само до военни цели в руските региони, граничещи с Украйна.

Тръмп втвърди позицията си спрямо Русия по няколко причини, казал източник, запознат с дискусиите в Белия дом пред Washington Post. Първо, той сметнал, че Путин проявява неуважително отношение, като игнорира призива за прекратяване на огъня. Второ, Тръмп видял ефективността на ударите срещу Иран с бомбардировачи B-2 и ракети Томахоук. Освен това американският президент бил убеден, че Путин ще преговаря „само под заплахата от използване на по-голяма сила“, затова се насочил към „ескалация в името на деескалацията“.

Ден преди това, на 14 юли, Тръмп обеща да започне да доставя оръжие на Киев, използвайки пари от европейски съюзници, и заплаши да наложи „много тежки“ 100% тарифи на Русия и нейните търговски партньори, ако в Украйна не бъде постигнат мир в рамките на 50 дни. Според Axios, в първата партида оръжия на стойност 10 милиарда долара Киев ще получи ракети, системи за противовъздушна отбрана и артилерийски снаряди. Според списание Military Watch, Украйна може да получи и крилати ракети JASSM с въздушно изстрелване, които в зависимост от модификацията имат обхват от 370 до 1800 км.

Един западен служител, запознат с разговора на Тръмп със Зеленски, заявил пред Financial Times, че разговорът отразява нарастващото желание сред западните партньори на Украйна да доставят оръжия с голям обсег, способни да „донесат война на московчани“. Тази гледна точка често е изразявана в частни разговори от американски служители през последните седмици, подчертава вестникът.

През ноември миналата година, когато Украйна за първи път използва ATACMS, за да удари военни цели в Русия, Путин заяви, че войната е „придобила елементи на глобален характер“ и изстреля експериментална ракета със среден обсег „Орешник“ по град Днепър. Путин също така актуализира ядрената доктрина, като понижи прага за потенциално използване на ядрени оръжия. По-специално, според новата версия на документа, Москва вече може да нанесе превантивен удар по страни от НАТО в отговор на атаки с конвенционални оръжия с голям обсег, като ATACMS и ракети „Сторм Шадоу“.

 

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини