Любчо Нешков: Правителството на РСМ защитава интерсите на Белград и Пекин

Гласуването на доклада на Томас Вайц за напредъка на Република Северна Македония по пътя на Европейския съюз беше приет в Европейския парламент. Текстовете, свързани с идентичността, езика и нацията като цяло, които предизвикаха недоволство на българска земя, бяха премахнати. Въпреки това, според журналиста и политическия наблюдател Любчо Нешков, същинският проблем остава.

„Докладът е тревожен с това, че ясно се посочва как Република Северна Македония е все по-тясно обвързана със „сръбския свят“, управляван от режима в Белград, посочи Нешков в ефира на Радио Варна.

Според него най-притеснително е нивото на т.нар. стратегическа корупция, която демонстрира участието на Скопие в проекти, които са против интересите на ЕС. Любчо Нешков даде пример за корупционни действия с Коридор №10, който свързва Будапеща, Белград, Скопие и Атина. При изграждането му участват китайски компании, с китайско финансиране, с кредити в китайската валута - юан.

През това време Коридор №8, който започва от Варна и стига до албанското пристанище Драч, е напълно блокиран. Определяният от НАТО проект като стратегически, е получил европейско финансиране, но властите в Скопие го определят като „неизгоден“, уточни Нешков. По думите му отговорът на въпроса чии интереси защитава правителството на Северна Македония, е ясен – тези на Белград и Пекин, не на Брюксел, категоричен бе журналистът.

Той коментира и проблемите с медийната среда в страната, тъй като голяма част от медийните компании са под контрол на Сърбия, а езикът на омразата е силно разпространен. Според Нешков реакцията на ЕС е закъсняла, но надежда още има: „Докладчикът на ЕП за Сърбия Тонино Пицула вече призова Европейската комисия да спре да си затваря очите“, отбеляза анализаторът.

По думите на Нешков България също има важна роля, като трябва не само да защитава собствените си интереси, но и европейските ценности. Варна не е китайско пристанище, а европейски град и начална точка на ключовия Коридор №8. Българските политици трябва да защитават това с увереност и последователност, обобщи журналистът.

 

Източник: frognews

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини