Много често в нашата практика с нас се свързват клиенти, които желаят да разберат дали партньорът им изневерява. От опит сме установили, че каквито и да са резултатите от полиграфското изследване, при някои съпрузи няма логични аргументи, с които да бъдат убедени, че техният партньор е искрен и верен към тях. Все по-често насочваме подобен тип клиенти към фамилна психотерапия или когнитивно-поведенческа такава", споделя криминалният психолог на Assess.Ltd/ Асес Даниел Генков.
Поради голямата значимост на темата и тревожните тенденции в българското общество, сега ще разгледам най-честите външни признаци, симптоми и етиологични фактори за възникване на синдрома -"Отело".
Името на този синдром произлиза от шекспировата трагедия "Отело", в която главният герой е убеден, че жена му Дездемона му изневерява, въпреки липсата на доказателства, като я убива.
В какво се изразяват клиничните прояви на това психиатрично разстройство:
Натрапчиво следене, проверка на телефони, компютри, чатове;обвинения без основание, изолация на партньора, контрол над поведение и външен вид, агресия, изразяваща се в психически тормоз и понякога физическо насилие. В определени случаи се стига до ескалация и убийство.
Етиологични фактори за възникване на разстройството:
1. Невробиологични причини - Може да се касае за дисфункция в лобните дялове и допаминергичната система, подобно на други психотични разстройства;
2. Психично заболяване - Касае се за налудно разстройство от ревностен тип; в по-редки случаи за шизофрения;
3. Психодинамични фактори - Ниска самооценка, проекция на своите собствени желания и страсти, страхове и виновностни преживявания върху партньора;
4. Травма в ранните детски години - насилие - физически и/или психически тормоз, изнасилване.
"Синдромът на "Отело" има значима роля в динамиката на връзката. В наши дни сме свидетели на тревожна тенденция към повишаване случаите на домашно насилие, където в голям процент се касае за личностова патология. Статистиката показва, че в много по-голям процент от този синдром страдат мъжете - в 60-90% от случаите", казва в коментара си криминалният психолог.