Лагер за 600 000 палестинци: Какво иска Израел всъщност

Израел иска да изгради в южната част на Газа лагер за 600 000 души - „хуманитарен град“, както го нарича министърът на отбраната Кац. Много палестинци виждат в това обаче подготовка за окончателното им изселване.

От началото на войната в Газа преди 21 месеца палестинците постоянно ги местят из тясната крайбрежна ивица – от една хуманитарна зона в друга. Тези зони обаче често се оказват смъртоносни капани, пише АРД.

Най-новата идея, представена от израелския военен министър Израел Кац, предвижда изграждането на т.нар. „хуманитарен град“ - както го нарича самият той. Става дума за палатков лагер върху развалините на Рафах, в най-южната част на ивицата Газа, където да бъдат настанени стотици хиляди хора, пояснява германската обществена медия.

Израелският военен журналист Итай Блументал коментира: „Целта е да се създаде пространствено разделение между населението на ивицата Газа и терористите от Хамас, които са сред населението. В този град трябва да бъдат настанени 600 000 души и който се установи там, вече няма да може да се върне обратно“.

Един вид преходен лагер

Ако в следващите дни се реализира планираното 60-дневно примирие, по което се преговаря в момента, Израел смята да започне с изграждането на лагера. Това ще бъде един вид преходен лагер, като целта е в него да бъдат настанен максимален брой палестинци, обяснява АРД.

Само преди няколко дни министърът на отбраната призна: „Когато хората са в южната част на ивицата газа, в областта Ал Масауи, те няма да могат повече да се връщат оттам. Това на свой ред ще даде основания да бъдат евакуирани от Газа – каквото е и желанието на мнозинството“.

Но точно това е спорно, изтъква германската обществена медия. В последните седмици съвсем малко палестинци са напуснали ивицата Газа доброволно. Към това се добавя и фактът, че съседните страни не са готови да приемат на своя територия голям брой палестинци.

„Няма да напусна Газа"

Палестинци в Хан Юнис  Снимка: Hatem Khaled/REUTERS

Пред агенция „Ройтерс“ Абу Самир Ал-Факуи, бежанец от Газа, заявява, че ще остане в Газа. „Няма да напусна Газа – това е нашата родина. Трябва ли просто така да се откажем от нея и да си тръгнем? Нашите деца са тук, нашите мъртъвци са погребани тук. На кого да оставим страната си – на банда престъпници? Ще останем на тази земя, независимо какво казват Тръмп, Нетаняху и всички останали.“

По време на посещението си в САЩ израелският премиер Бенямин Нетаняху постоянно говореше за преселването на хората от Газа. За разлика от своите крайнодесни коалиционни партньори, които поддържат принудителното преселване, Нетаняху държи на доброволността.

„Хамас трябва да сложи оръжието. Газа ще бъде напълно демилитаризирана и ние ще приложим плана на Тръмп. Той е правилен, революционен и включва нещо елементарно: жителите на Газа, които искат да напуснат ивицата, ще могат да го направят.“

Няма да е нито „хуманитарен“, нито „град“

Историкът от Еврейския университет в Йерусалим Амос Голдберг казва обаче пред британския вестник „Гардиън“, че в случая не става дума нито за хуманитарен лагер, нито за град. Според Голдберг, министърът на отбраната Кац има ясни планове за етническо прочистване на ивицата Газа и за изграждането на преходен лагер за палестинците преди те да бъдат окончателно прогонени.

Представителите на хуманитарни организации като „Каритас“ също критикуват плановете на израелското правителство: на фона на обстоятелството, че два милиона души се намират в драматична хуманитарна ситуация, понятието „хуманитарен град“ е цинично, нечовешко и далеч от действителността, казват те.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини