„Не сме банкомати“: Недоволството срещу по-високите такси за университет не стихва

„Искаме да учим, но не искаме да дължим“. Това скандираха студентите пред сградата на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ в сряда на протест под надслов „Образованието е право - не привилегия!". Поводът за недоволството е драстичното увеличение на таксите за обучение в платена форма.

Днес депутатите приеха на първо четене промени в Закона за висшето образование, с които таксите за платеното обучение в университетите да се намалят с до 25% (от общата сума на средствата, които се предоставят за издръжка на обучението на бъдещ висшист в държавна поръчка). Това обаче не устройва студентите и те не го считат за истинско намаляване. Променената формула, по която студентите в платена форма на обучение искат да се изчислява размерът на таксите, е с таван до 50%.

„Става дума за 25% понижаване на новата такса. Дали на студентите по „Химия“ ще им е по-спокойно, като знаят, че ще трябва да платят не 29 000 лева, а 25 000? Правото поскъпна със 106%. Сега увеличението ще бъде с 81%. Всеки един от нас иска след месец да може да плати таксата си“, коментира организаторът на протеста Александър Танев – студент по право в Юридическия факултет на университета.

Следващото искане на протестиращите е работата на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ да бъде оптимизирана:

„Да харчи по-малко пари и да е по-ефективен. Не може да има двойно и тройно увеличение на държавната субсидия, а мазилката да пада. Искаме да учим в предразполагаща среда“, обясни Танев.

Друго ключово искане на студентите е „дълбока и качествена реформа“ във висшето образование.

„Този сектор трябва не просто да се кърпи с пари тук-там, когато нещо изскочи. Трябва да има национална стратегия за развитието на висшето образование в България“, смятат те.

В сряда в качеството си на студентска организация, излязла с позиция против покачването на таксите, заедно със Студентския съвет на СУ, Студентският дипломатически клуб бе поканен на среща с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, за да участва в обсъждането и търсенето на решения на проблема.

„Видяхме разбиране от страна на МОН за това решението на проблема да бъде скоропостижно. Днес обаче се гласува намаляването на таксите само с 25%. Нашите изисквания са да се спази принципът на заварените права за колегите, които вече са студенти в първа, втора и трета година в платена форма. Това е удар срещу социалната справедливост“, заяви Денис Василев – председателят на СДК.

Преподаватели също се обявиха в подкрепа на студентския протест. Един от тях е професор Цветан Златанов.

„Ние постоянно търсим докторанти. Бих попитал тези, които вземат подобни решения: „Когато половината от децата, които са тук, отидат в чужбина, ние откъде ще си намираме докторанти? От Бангладеш ли да ги внасяме“. То не е законно. Имаме голям проект, който спечелихме при европейска конкуренция. Аз лично си търся докторант, когато загубим половината от студентите, къде ще си намеря“, адресира въпроси към управляващите преподавателят.

Студентите също отправиха послание към народните представители като отговориха на обвиненията, че са политизирани:

„Борим се за правата на студентите в цялата страната. Готови сме да разговаряме с всички политически партии, стига това да подобри нашето положение, но не сме подкрепени от никоя политическа партия“.

Възмутени, те отговориха и на обвиненията, че нарушават спокойствието на кандидатстудентската кампания:

„Не двойните и тройни такси нарушават спокойствието, а ние, така ли? Не е нормално да подадеш документите си за кандидатстване в сайта и постфактум да научиш, че таксата се е вдигнала двойно“.

„Вие искате да учите и да бъдете полезни за държавата си. Въпросът е дали държавата иска да ѝ бъдете полезни. Ако една държава вземе решение да качи един, два или повече пъти таксите за обучение, на практика тя взима решение да отстрани една част от хората от учебния процес. Мисля си, че това е някаква много нелепа грешка“, заяви юристът Велислав Величков - председател на гражданската инициатива „Правосъдие за всеки“.

Величков изрази недоумения как бюджетът, който не стига за младите специализанти и лекари, е разпределен така че субсидията за един студент държавна поръчка да е увеличена няколко пъти.

„Трябва да разберат, че по този начин няма да стане. Гражданското общество влияе на парламента с протести и участия в заседания. Пратете свои представители с мотивирани речи другата седмица, когато заседава ресорната комисия по образованието. Убеден съм, че министърът много ще си помисли по този въпрос. Таксите няма да останат такива. Пробват, ако няма реакция, става. Догодина може таксите да са дори още по-високи. Ако има обаче единна реакция, те ще отстъпят пред опасността да се сблъскат с още протести“, посъветва той студентите.

Подкрепата към студентския протест изразиха и организаторите на протестите на медиците в България.

„Смятам, че младите хора можем да направим голяма промяна. Когато сме заедно, сме още по-силни. Не е адекватно от година за година да се казва: „променяме таксите, защото така сме решили“. Една държава просперира с образование и здравеопазване. Трябва да се преборите този закон да не влиза изобщо. Няма да ни управляват такива хора дълго време, повярвайте“, каза Дарислав Николов - специализант по анестезиология от екипа на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ и член на „Българския лекарски съюз“.

Скандирайки „Искаме да учим“, студентите не просто отстояват свои социални и икономически права – те поставят въпроса за бъдещето на цялото общество. Защото, когато образованието се превърне в лукс, загубата не е само тяхна – тя е загуба за държавата, за науката, за професиите на утрешния ден.

С ясни послания, солидарност между университети и факултети и подкрепа от преподаватели и медици, студентите дадоха да се разбере, че искат не само по-ниски такси, но и визия – стратегия, която гарантира предвидимост, достъпност, качество и устойчивост във висшето образование.

Сега погледите са насочени към законодателите и Министерството на образованието – дали ще се вслушат в гласа на младите, или ще оставят реформата отново да бъде половинчата и закъсняла.

Десислава Колева

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини