България ще се опита да създаде собствени военни дронове за армията си вместо да закупува чужди готови продукти. За целта правителството вече създаде Център за иновации в отбраната, като свързващо звено между министерствата на отбраната, икономиката и иновациите, обясни вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев.
На база на спецификацията, която очакваме от колегите от Министерството на отбраната, българските фирми, но не само – български екипи, инженери, разработчици, университети и институти, ще могат да участват в тази процедура, подготвяйки техническа документация, а впоследствие прототип, каза Дончев.
По думите му екипите, които предлагат „най-обещаващи изделия с най-ценни качества“ ще получат финансиране да изработят серии от по няколкостотин бройки, които да преминат изпитания в Българските въоръжени сили, преди да се пристъпи към изработването на по-дълги серии.
„Нарочно процедурата е направена по такъв начин, че да събуди техническия и иновационен потенциал, а не просто да организираме процедура, където да идват утвърдени доставчици“, допълни вицепремиерът.
Според Дончев Българската армия трябва да работи заедно с българската индустрия, която по думите му има потенциал, непознат за българската общественост.
Той припомни, че Центърът за иновациите в отбраната бе създаден с акт на Министерския съвет като звено, част от структурата на „София Тех Парк“.
Смисълът на тази конструкция, на първо място, е да бъде трансмисия, жива връзка, между Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на отбраната и Министерството на иновациите и растежа, но най-вече да бъде трансмисия между българската индустрия, въоръжените сили и българската наука, каза Томислав Дончев.
България вече обяви, че ще увеличи средствата за отбрана до 5% от брутния си вътрешен продукт.
Целта трябва да бъде постигната до 2035 година. 3.5% от БВП ще отиват за преки военни разходи, а 1.5% за разходи, свързани с отбраната, като инфраструктура, например.
През 2025 година България ще отдели около 2% от БВП за отбрана и рязкото повишаване на разходите ще изисква политическа роля и консенсус.