Природата на спрайтовете все още не е напълно ясна на науката
Американската астронавтка Никол „Вейпър“ Ейърс засне зрелищна гледка към феномен, известен като „спрайт“. Той изглежда като мощен изблик на светлина, появяващ се над силна буря. Снимката е направена от Международната космическа станция (МКС), на около 400 километра над Земята.
„Спрайтовете са т.нар. TLEs — преходни светлинни явления, които се случват над облаците и се предизвикват от силна електрическа активност при бурите отдолу“, написа Ейърс в публикация в X (бившия Twitter), в която сподели снимката. „В космоса имаме чудесна гледка над облаците, така че учените могат да използват подобни изображения, за да разберат по-добре как се формират тези явления, какви са характеристиките им и каква е връзката им с бурите."
Снимка: NASA
Ярките, многоцветни спрайтове са едни от най-слабо изучените, но визуално впечатляващи електрически явления, наблюдавани в горните слоеве на земната атмосфера по време на интензивни гръмотевични бури.
Според НАСА, те обикновено се появяват на около 80 километра над повърхността на Земята след особено мощни светкавици и приемат странни, почти извънземни форми — с разклонени, нишковидни структури и червеникави сияния.
Гигантският спрайт, заснет от Ейърс, е особено впечатляващ. Той се издига високо над облаците, осветени от светкавици, и навлиза в горната атмосфера на Земята — над територията на Мексико и САЩ. Спрайтът свети ярко, редом със светлините от градовете долу.
През последните години НАСА развива граждански научен проект, наречен „Spritacular“, в който хора от цял свят изпращат свои снимки на такива явления, с цел да помогнат на учените да съберат повече данни и да разгадаят природата на спрайтовете.
Сега тези усилия се допълват от кадри, заснети от орбита — включително от астронавти на МКС, които, подобно на Ейърс, използват фотографията като творчески начин да документират престоя си в космоса.
Все още има много въпроси около природата на спрайтовете — как и защо се образуват и как взаимодействат с атмосферата. Но може би съвсем скоро учените ще започнат да намират отговорите.
Снимка: Nichole Ayers, NASA