Средната цена на сделките със земеделска земя в България продължава да расте, но в същото време доходността от нея чрез аренда и наеми бележи спад. Това показват най-новите данни на Националния статистически институт (НСИ) за 2024 година – и очертават все по-ясно разминаване между пазарната стойност на земята и приходите от нейното ползване.
През 2024 г. средната цена на един декар ниви достига 1697 лв., което представлява ръст от 5.9% спрямо предходната година. Повишение има във всички статистически райони, с изключение на Южния централен, където нивите дори поевтиняват. Там се отчита и най-ниската средна стойност – 672 лв. на декар.
На обратния полюс е Североизточна България, където земята остава най-скъпа – средно 2511 лв. за декар.
Същевременно обаче, средната цена за наем/аренда на един декар ниви намалява с 3.2%, достигайки 60 лв. Това е първо понижение от няколко години насам и обхваща значителна част от страната. Спад е отчетен в Северен централен, Североизточен, Югоизточен и Южeн централен район, докато в Северозападния и Югозападния цените остават без промяна.
.
Графика: НСИ
Реалната доходност – под въпрос
Разминаването между пазарната стойност и наемната възвръщаемост повдига въпроси за икономическата логика при покупко-продажбите на земеделска земя. Повишените цени могат да се обяснят с ограниченото предлагане и дългосрочните очаквания за растеж, но спадащата рента поставя под съмнение реалната възвръщаемост за собствениците, особено в райони с по-ниска агропроизводителност.