Предлагат здравната книжка да отпадне, а несъгласие за донорство да се декларира изрично

С промени в закона МЗ предвижда желанието за донорство да се заявява само в декларация до ИА „Медицински надзор"

Здравното министерство предлага законови промени, според които здравните книжки ще отпаднат.

Предложението е за отмяна на задължението на НЗОК да издава такава книжка на всяко задължително здравноосигурено лице, а аргументът на МЗ е дигитализацията на здравеопазването и внедряването на Националната здравноинформационна система.

Именно това ще направи излишно да получаваме от Здравната каса хартиена здравна книжка. Тя и досега не се изискваше от лекарите, а само от стоматолозите, които вписваха в нея извършените манипулации.

В тази връзка са и промените в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, които Министерство на здравеопазването публикува на сайта си за едномесечно обществено обсъждане.

Те предвиждат несъгласието за даряване на органи да отпадне от здравната книжка и да се заявява чрез подаване на нарочна декларация до Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН).

Със законопроекта се предлага отмяна на текстовете, които задължават несъгласието да бъде вписано в здравната книжка, предаде БТА.

Според новите текстове несъгласието за вземане на органи, тъкани и клетки ще се изразява писмено чрез подписване на декларация, утвърдена от изпълнителния директор на ИАМН, която се подава в агенцията.

Декларацията може да се подаде и по електронен път. Изразеното писмено несъгласие се вписва в служебния регистър на агенцията в срок до три дни от получаването на декларацията, а ИАМН трябва да уведоми писмено лицата, изразили несъгласието си до три дни от неговото извършване.

Причините за разработване на проекта за законови промени са свързани с необходимостта от усъвършенстване и осъвременяване на нормативната уредба в областта на електронното здравеопазване, се посочва в мотивите за предложенията на министъра на здравеопазването, пише БТА. 

В момента в закона е предвидено правото на всеки гражданин приживе да изрази изрично писмено несъгласие за вземане на органи, тъкани и клетки след смъртта му, като е регламентирано тази воля да бъде вписвана в здравноосигурителната му книжка.

Към 3 юни 2025 г. пациентите, вписани в регистъра на чакащите органна трансплантация, са 862, показват данните на ИАМН. За трансплантация на бъбрек чакат 799 българи, за черен дроб - 27, за сърце - 23, за бял дроб - 11, за тънко черво - двама. От началото на тази година в страната ни са извършени 14 органни трансплантации. 

 

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини