Доц.Елисавета Семерджиева:Филиал „Любен Каравелов” е значим фактор за обществено-икономическия и социален живот на Родопския район

- Доц. Семерджиева, бихте ли се представила на нашите читатели.

-Здравейте. Професионалната ми биография е в голяма степен свързана с ПУ „Паисий Хилендарски“, където завърших висшето си образование: специалност „Физика и математика”, а по-късно – „Информатика и информационни технологии“. Защитих докторска степен пред специализирания научен съвет по Физика на кондензираната материя към Българската академия на науките, а дисертационния си труд разработих в Обединения институт за ядрени изследвания, Дубна.

Научните ми интереси са широкоспектърни, но основно насочени към изследване на електричните и магнитните свойства на джозефсонови контакти. Проучванията ми са свързани с числено моделиране на статични вихрови структури в тези устройства и изследване на тяхната устойчивост и бифуркации при изменение параметрите на модела. Бих споделила с Вашата любознателна аудитория, че джозефсоновите контакти намират приложение в различни области на науката и технологиите, поради уникалните им свръхпроводящи свойства и възможности за контрол на електричен ток чрез квантови ефекти. Тези устройства са ключови компоненти в съвременната електроника, например квантови компютри, магнитнорезонансни томографи, микровълнови усилватели и детектори, високочувствителни електромагнитни филтри и защити за космическата и военната техника. Имала съм възможност да работя в научноизследователски екипи с български, руски, италиански, японски учени и да публикувам резултати от съвместната ни научноизследователска дейност в авторитетни международни издания, индексирани и реферирани в базите данни Scopus и Web of Science.

Повече от 35 години работя в ПУ-филиал „Любен Каравелов“. Като университетски преподавател проявявам интерес и изследвам научни проблеми в областта на дидактиката на висшето образование. Обичам професията си и имам специално отношение към преподавателската работа. Истинско удоволствие за мен е да общувам със студентите, стремя се да оптимизирам процеса на обучение и да го направя по-ефективен и удовлетворяващ за тях. Старая се да използвам разнообразни традиционни и иновативни методи в професионалната подготовка на младите хора. Особено привлекателна за мен е творческата дейност, свързана със създаване на електронни учебни ресурси като компютърни симулации и анимации, лекционни презентации с висока степен на интерактивност и др. С много любов и желание написах два университетски учебника „Човекът и природата – част физика и астрономия“ и „Основи на биофизиката“. Обучението е двустранен процес, динамичен диалог и сътрудничество между преподавателя и обучавания. Благодарна и признателна съм на моите студенти за всеки миг от общуването, за тяхната любознателност, интерес и внимание, които ме мотивират в академичната работа.

- Вие сте втори мандат директор на Филиала „Любен Каравелов” в Кърджали. Какви са вашите приоритети?

-Вторият ми директорски мандат започна от началото на календарната 2025 година. Отговорностите на тази управленска позиция са разнообразни и изискващи стратегическо мислене, ефективно управление на качеството на учебния процес, иновативност и адаптивност към променящите се потребности на обществото, знания и умения за финансово управление и бюджетиране, креативен подход към решаването на проблеми и др. Като директор винаги съм се стремяла към прозрачно, открито и споделено управление.

През новия ми мандат ключов приоритет за филиала ще продължи да бъде подобряване качеството на обучение. В тази връзка ще се насърчава използването на модерни и интердисциплинарни подходи и обучителни техники, ще се актуализират учебни програми и създават нови такива, ще се подобряват възможностите за повишаване професионалната квалификация на академичния състав.

Научноизследователската дейност е друг важен аспект от бъдещото развитие на филиала. Усилията ще бъдат насочени към подобряване на сътрудничеството с факултетите, разработване на мултидисциплинарни научни проекти и поощряване участието на студенти и преподашатели в изследователски дейности и мобилности в страната и чужбина.

Важно е също така, заедно с филиалните финансови средства да бъдат осигурени целеви държавни инвестиции за подобряване на образователната инфраструктура и условията на труд. Необходимо е да се продължи управленската политика за технологично модернизиране на материалната база и за усъвършенстване на информационното осигуряване.

Една от основните предпоставки за постигане на качествен учебен процес е провеждане на правилна и целенасочена кадрова политика. В тази връзка усилията на филиалното ръководство ще бъдат фокусирани върху устойчивото и успешно развитие на академичния и административния състав.

-Върви обновяване на преподавателския състав на Филиала. Какви са критериите за подбор на новите преподаватели?

-Филиалът на Пловдивския университет в гр. Кърджали е значим фактор за обществено-икономическия и социален живот на Родопския район. В него се обучават над 400 студенти в седем бакалавърски специалности от три професионални направления – Педагогика, Педагогика на обучението по и Биологически науки. Учебният процес се осигурява от над 120 висококвалифицирани щатни и хонорувани преподаватели основно от структурните звена на ПУ „Паисий Хилендарски“. Без съмнение качеството на обучение се поддържа благодарение на ползотворното сътрудничество с факултетните академични общности. Бих искала да отбележа, че през последните години ръководството на филиала положи много усилия за обновяване на академичния състав и осигуряване на приемственост между поколенията от преподаватели. Считам, че провеждането на такава кадрова политика е ключов аспект за поддържане на високо качество на образованието и научното развитие.

Заемането на академични длъжности във филиала се осъществява по ред и правила, определени от Правилник за развитие на академичния състав на ПУ „Паисий Хилендарски“. В него са регламентирани процедури и критерии, по които се оценяват кандидатите, например: учебна дейност; изследователска и творческа работа; допълнителни изисквания, отразяващи спецификата на професионалното направление и др. В съответствие с тези правила и критерии академичният състав на филиала е обновен на почти 80% през последните две-три години. Доказателство за успешната кадрова политика са положителните резултати от анкетните проучвания на студентското мнение относно учебната дейност и значително увеличената научна активност на академичните преподаватели. Адмирации за двама от тях - гл. ас. д-р Христо Христозов и гл. ас. д-р Десислав Георгиев, които имат публикации с високи наукометрични показатели в престижни международни издания. Поздравления за академичните успехи на гл. ас. д-р Кристина Илиева-Стойчева. Със своите компетентности и ентусиазъм тя организира по възможно най-добрия начин образователното пространство в STEM кабинета, изработи неговия арт-дизайн и изготви идеен проект  за използване на учебни роботи. Предстоят нови попълнения в преподавателския състав през новата академична година.

-Какво е състоянието на материално-техническата база на Филиала? Докъде стигна ремонта на сградата?

-Мисията на филиала съответства на базисните стратегически задачи на Пловдивския университет за предлагане на достъпно, качествено, интердисциплинарно обучение в съответствие с доказали своята ефективност български просветни традиции и иновативни образователни стратегии. Такова обучение изисква материална, технологична и информационна инфраструктура, която да отговаря на съвременните стандарти и потребности на академичната общност.

Един от основните проблеми на Филиал "Любен Каравелов" е амортизираната сграда и недостатъчният собствен финансов ресурс за осъществяване на основен ремонт. През изминалия мандатен период се положиха усилия за извършване на редица строително-ремонтни дейности и технологично обновяване. Завършиха конструктивно укрепителните дейности по източното крило на сградата и се приведе в нормална експлоатация дворното пространство. Направи се вертикална планировка и отводняване на терена до старата част от сградата. Извършиха се основни ремонтни дейности по ВиК и по електро-инсталациите от учебния корпус. Основно се ремонтира площадката пред входа на Филиала. Извършиха се строително-ремонтни дейности на учебни зали, кабинети и коридори от филиалната инфраструктура. Изгради се модерно оборудван STEM кабинет, създаващ подходящи условия за повишаване на качеството на образователния продукт. Изброените дейности се финансираха по няколко линии: от собствения бюджет на филиала, от научноизследователски проекти и от дарения. Бих искала да изразя благодарност към ректора и цялото университетско ръководство за подкрепата и съдействието по осигуряване на информационното и административно обслужване на различните филиални дейности.

Паралелно с текущите ремонти се затвори и обезопаси старият учебен корпус, на практика излишен за нуждите на филиала. Новата част от сградата има необходимия капацитет от съвременно оборудвани учебни зали, лаборатории и административни кабинети, осигуряващи добри условия за провеждане на качествено обучение. Към настоящия момент се провеждат разговори на университетско, регионално и национално ниво относно осигуряване на финансов ресурс за извършване на основен ремонт на филиалната материално-техническа база.

- Как върви кандидатстудентската кампания? Коя е най-предпочитаната специалност?

-Със задоволство ще отбележа ръст от 20% в броя на кандидат-студентите през 2025 г. спрямо предходната 2024 г. Това е категорично доказателство за общественото доверие относно качеството на професионалната подготовка на студентите във Филиал „Любен Каравелов“. Традиционно най-предпочитани за кандидатите са бакалавърските специалности „Предучилищна и начална училищна педагогика“ и „ Начална училищна педагогика и чужд език“.

-Как се реализират студентите, завършили Филиала?

-Филиал „Любен Каравелов“ - Кърджали  се стреми да бъде водещо висше учебно заведение в региона, което подготвя компетентни и мотивирани педагогически кадри и специалисти в областта на биологията, готови да посрещнат предизвикателствата на съвременното общество. Историята на нашия филиал е показателна за успешна интеграция на академичното образование с нуждите на обществото и индустрията в региона и страната. Както споделиха моите колеги, възпитаниците на нашия филиал намират реализация в различни професионални сфери. Голяма част от тях са учители, директори на училища, експерти в образованието и други специалисти от системата на предучилищното, средното и висшето образование. Завършилите икономически специалности заемат позиции в банки, финансови институции, маркетингови агенции или развиват частен бизнес. Бакалаврите по биология с компетенции в областта на управлението на природните ресурси се реализират във фирми или държавни институции като експерти по екология, в учебни и специализирани производствени лаборатории и др. Ние, преподавателите и служителите от ПУ-филиал “Любен Каравелов“, се гордеем с успешната кариера на нашите възпитаници, която дава своя принос за положителния имидж и устойчивото развитие на висшето училище.

В заключение бих искала да напомня за предстоящия през 2026 година 65-годишен юбилей на ПУ-филиал „Любен Каравелов“. За жителите на Кърджали институцията е емблема на града, поставила началото на академичното образование в този район. В очакване и подготовка на юбилея пожелавам на всички мои съграждани и колеги здраве, дръзновение, нови лични и професионални успехи!

Въпросите зададе: Георги Кулов

Източник: Kardjali.bgvesti.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини