Незаконни дарения, финансиране на близки хора, издръжка на екстремистки издания: над 4 милиона от бюджета на крайнодясната фракция в ЕП са били похарчени неправомерно, сочи вътрешен одит. Колко голям е скандалът?
Това може да се окаже най-големият финансов скандал в Европейския парламент (ЕП): нови разкрития показват, че дясната парламентарна група „Идентичност и демокрация“ (ИиД) в предходния мандат на ЕП е изхарчила незаконно 4,3 милиона евро. Екип от разследващи журналисти от германската обществено-правна медия АРД, „Ди Цайт“, френския „Льо Монд“ и австрийския „Фалтер“ са получили достъп до документа, дълъг 29 страници.
Незаконни дарения?
По време на мандата между 2019 и 2024 г. „Идентичност и демокрация“ е направила политически дарения в размер на 700 000 евро. Едно от даренията е за фламандската национална студентска асоциация KVHV - за над 30 000 евро. Германската фундаменталистка християнска организация SOS Leben, която води кампания срещу абортите, също е получила пари от фондовете на парламентарната група.
Според разкритията на разследващите журналисти някои от тези организации имат политически или лични връзки с депутати от „Идентичност и демокрация“ - например една от организациите се ръководи от съпругата на френски политик. Одиторите на администрацията на Парламента на ЕС обаче виждат съвсем друг проблем: даренията нямат ясна връзка с ЕС или работата на политическата група в Парламента. Такива не са разрешени съгласно правилника на институцията. Администрацията на ЕС установи, че 80 от проверените плащания не отговарят на нито един от критериите.
„Измислен член 68"
Бившият генерален секретар на „Идентичност и демокрация“ Филип Клейс отрече твърденията. Наред с другото той изтъква пред журналистите, че както външен одитор, така и Европейският парламент ежегодно са одобрявали финансовите отчети.
Факт е, че финансовите отчети на парламентарната група са оценени като точни от белгийските одитори. ИиД е отразявала в тях даренията си въз основа на „член 68“. В доклада си от разследването парламентарната администрация нарича този член „така наречения член 68“, тъй като такъв член изобщо не съществува в нормативната уредба. Белгийският одитор, одобрявал бюджетите, отказва коментар за АРД.
Обществени поръчки към близки на политиците
ИиД е обвинена, че е похарчила над три милиона евро по договори без одобрение. В доклада си одиторите на администрацията на ЕС отправят критики за неспазване на правилата за възлагане на поръчки и търгове.
Един от случаите засяга компания, чийто мениджър е местен политик от германската „Алтернатива за Германия“, чийто депутати в ЕП са част от ИиД, преди тя да се разформирова в началото на настоящия мандат на Европарламента. Одиторите на Парламента на ЕС твърдят, че на този политик и фирмата му са възложени поръчки на обща стойност почти 64 000 евро. Освен това групата не е в състояние да докаже, че дори е получила други оферти в хода на възлагането на поръчката - въпреки че това е задължително за услуги от такъв мащаб.
Съществува „сериозно първоначално подозрение“, че договорът от самото начало е бил предназначен за предприемача и местен политик от АзГ. Твърди се, че парите всъщност са били за поддръжката на уебсайта на неназован член на парламентарната група. Според разследващите журналисти става дума за Кристине Андерсон от „Алтернатива за Германия“. На запитванията към местния политик, получил финансирането и тези към Андерсон, отговаря една и съща адвокатска кантора. И в двата случая отговорът е, че правилата са били спазени и че Андерсон не е назначавала поръчките.
Вътрешен одит откри нередности с харчовете на крайнодесните в ЕП Снимка: Jakub Porzycki/NurPhoto/picture alliance
Скъпи реклами или подпомагане на екстремистка медия
В Австрия пък десният екстремистки седмичник „Цур Цайт“ е получил около 600 000 евро от бюджета на ИиД - за рекламна дейност. Според одита обаче търг не е имало и цените са много над пазарната стойност на предоставените услуги. Одиторите твърдят, че става дума за прикрито финансиране - смята се, че около 30% от приходите на вестника са идвали директно от касата на „Идентичност и демокрация“. Според доклада, достъпен от разследващите журналисти, без средствата от ИиД, екстремисткият вестник не би могъл да съществува.
Издателят на „Цур Цайт“ Андреас Мьолцер е бивш евродепутат от Австрийската партия на свободата, който беше принуден да подаде поставка след обвинение в нацистки и расистки изказвания. Адвокатът му заяви пред журналистите, че не е запознат с обвиненията и че всички средства, идвали от ИиД, са били срещу извършени услуги.
Три милиона евро за близки до Марин Льо Пен компании
Твърди се, че най-големите злоупотреби са били с плащания към две френски компании, които са получили общо над 3 милиона евро. Компанията Unanime, собственост на Фредерик Шатийон - близък до Марин Льо Пен, е получила над 1,4 милиона евро от касата на ИиД. Шатийон и съпругата му са осъдени и по делото за корупция, свързано с партията на Льо Пен.
Друга френска фирма - E-Politic - е получила около 1,7 милиона евро. Одиторите говорят за сериозен проблем с неспазване на правилата за възлагане на обществени поръчки и се посочва още, че са били „нарушени принципите на доброто финансово управление“. Компанията е ръководена от бившия лидер на младежкото крило на „Национален сбор“ на Льо Пен. И двете компании отказват коментар.
Само съд може да определи дали всички тези средства действително са били разпределени и използвани незаконно. Финансовият скандал обаче може да стане още по-голям, пише АРД - според източници на журналистите практиката за разпределяне на партийни средства по този начин датира от много преди 2019 г. Сумата от 4,3 милиона евро също може да набъбне, след като одиторите на ЕП изглежда не са правили повторна проверка на плащанията, извършени от „Идентичност и демокрация“.