Третият опит за концесиониране на летище „Пловдив“ вече е в ход. Кабинетът добави аеропорта в концесионния план за периода 2025-2027 г., като се очаква от концесията да постъпят общи плащания в размер на 22.5 млн. лв. Детайлите около процедурата тепърва ще стават ясни, но към момента се предвижда еднократно концесионно плащане, фиксирано концесионно възнаграждение и променливо възнаграждение в зависимост от конкретни показатели в работата на концесионера.
Това става ясно от актуализирания вариант на документа, публикуван на сайта на концесионния регистър. В рамките на процедурата ще бъдат възложени дейности по строителство, както и бъдещите летищни услуги и дейности по наземно обслужване. Като максимален срок на концесията в плана са посочени 35 години, с възможност за удължаване по реда на закона за концесиите, но не повече от ⅓ от конкретния срок, определен в договора.
Това ще бъде третият поред опит за концесия на летището за последните 10 години. Първата процедура през 2018 година стигна до класиране, но финиширалият на първо място консорциум около китайската HNA се отказа от изпълнение на договора по вътрешни причини за компанията и до подписване не се стигна. Втора процедура бе прекратена през 2021 г. поради липса на подадени оферти.
Сега летище „Пловдив“ е под шапката на транспортното министерство, като последният финансов резултат - за 2023 г., е загуба от 823 хил. лв.
В новия списък със заложени концесии има още два допълнителни транспортни обекта - концесия на фериботния терминал в Силистра и концесия на пристанищен терминал Тутракан. При фериботния терминал в Силистра се очакват общи концесионни постъпления в размер на не по-малко 4.4 млн. лв., постъпленията от пристанищния терминал в Тутракан следва да са поне 175 000 лв. И тук срокът на концесията е 35 години с възможност за удължаване по реда на закона.
Концесионният план вероятно ще бъде допълван с още обекти. Вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов спомена планове за изграждане на концесия на жп тунели, мисли се и върху модел за изграждане на концесия на магистрали.
Активното концесиониране се предлага от правителството като алтернатива на настоящия модел на финансиране на публична инфраструктура само през национален бюджет и еврофондове. Това се обмисля и на фона на задаващи се промени в ЕС за следващия програмен период след 2027-а година, когато се очаква средствата за сближаване на по-изоставащите региони в ЕС да бъдат намалени. За реализиране на по-амбициозни концесионни планове е необходимо време - и за структуриране на проектите, и за самите процедури, които обикновено се обжалват.