Пътните строежи с европари затихват, наред са концесиите

Досега инфраструктурните проекти у нас са изграждане предимно с европейски средства, но този процес е на затихване и е необходимо привличане на финансови и стратегически инвеститори в този процес, заяви премиерът Росен Желязков пред журналисти в сряда при отчитането на свършеното досега от правителството.

По думите му начините за развитие на инфраструктурата извън европейските средства са по-голямо преразпределение на брутния вътрешен продукт за реализацията им, което означава увеличаване на данъчната тежест, което правителството няма да направи, или да станат с частни инвестиции в следващите 30-40 години.

На брифинга стана ясно, че един от големите ангажименти на правителството е да създаде такава среда, че да привлича инвеститори от световна величина. Не случайно транспортният министър Гроздан Караджов от първия ден на правителството говори за развитие на публичната среда и публичната инфраструктура, независимо дали е железопътна, пътна, ВиК, енергийна или каквато и да е, чрез публично-частно партньорство, каза още премиерът.

Малко по-късно Министерският съвет реши, че до месец всяко министерство трябва да предложи проекти за концесии. До 16 юни 2025 г. ведомствата трябва да идентифицират по 3 значими проекта за строителство или услуги, за които не е осигурено финансиране в средносрочната бюджетна прогноза, за да се търси партньорство с частни инвеститори за тяхното изпълнение.

За всяко от своите предложения министрите трябва да извършат преценка за приложимостта на инструмента на концесията по методология, приета от Координационния съвет по концесиите.

Предложените от всяко ведомство проекти ще бъдат включени в Плана за действие за държавните концесии

Мерките са израз на политиката на правителството за по-широко използване на механизмите на публично-частно партньорство по Закона за концесиите, заявяват от правителствената пресслужба.

В момента на концесия е дадено управлението на летищата в София, Варна и Бургас, както и на няколко пристанища и софийската ВиК-мрежа. Най-разпространено е концесионираните на подземни богатства, но възможностите на публично-частното партньорство са огромни и очевидно правителството е решило да ги прилага в областта и на пътното строителство.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини