Дълбоководното находище обещава над 20 млрд. евро бюджетни приходи
Очаква се проектът „Нептун Дийп“ да преначертае картата на газовия пазар в Румъния и в целия регион, казва Франк Нийл, член на Изпълнителния съвет на OMV Petrom, в интервю за CeenergyNews.
Добивът на природен газ от дълбините на Черно море ще започне през 2027 г. и според прогнозите ще е около 8 млрд. куб. метра годишно в първите 10 години. За проекта са необходими значителни инвестиции - към 4 млрд. евро, които съдружниците в проекта - OMV Petrom и Romgaz, ще си поделят.
Необходимата инфраструктура за двете находища „Пеликан Саут“ и „Домино“, които съставляват „Нептун Дийп“, включва три подводни производствени системи, мрежа от събирателни тръбопроводи, платформа за природен газ в плитки води, основен тръбопровод до брега в Тузла и измервателна станция.
Очаква се за целия период на проекта в румънския бюджет да влязат над 20 млрд. евро, да се създадат хиляди работни места и да се стимулира дългосрочен икономически растеж.
„Нептун Дийп“ разполага с около 100 млрд. куб.м природен газ, което означава, че Румъния ще се превърне в най-големия производител на газ в ЕС. Планираме да инвестираме 11 млрд. евро до 2030 г. в румънския енергиен сектор. 65% от тях са предназначени за конвенционален нефт и газ, със силен акцент върху газа поради значението на „Нептун Дийп“, посочва Франк Нийл.
В България
OMV Petrom работи и в България - в проучванията на блок „Хан Аспарух“, разположен в западната част на Черно море, южно от блока „Нептун Дийп“ в Румъния. След успешното привличане на NewMed като партньор в блок „Хан Аспарух“ се очаква проучвателните сондажи да започнат до края на 2025 г., казва Нийл.
И зелен водород
OMV Petrom разработва нови дейности в рафинерията „Петробрази“ с инвестиции около 750 млн. евро. Става дума за производство на екологично авиационно гориво (SAF) и дизел (HVO) от възобновяеми суровини (например използвано олио за готвене). В производствения процес се използва водород, а проектът в „Петробрази“ включва и две инсталации за зелен водород. Очаква се новите производства да започнат през 2028 г.