Прокуратурата светкавично отказа да разследва църквата за шпионаж

Кристина Петкова от ПП-ДБ сезира държавното обвинение и ДАНС за изпращане от БПЦ на младежи в Русия

Прокуратурата постанови светкавично отказ да образува разследване за шпионаж в полза на Русия, по сигнал на депутат от ПП-ДБ, че под егидата на патриарх Даниил се организира кампания за набиране на младежи за обучение в богословски учебни заведения на Руската федерация“.

За случая разказа в пост във фейсбук депутатката Кристина Петкова, която подаде сигнал до държавното обвинение преди седмица.

„Прокуратурата счита, че са налице данни за евентуално престъпление по чл. 105 от НК – шпионаж в полза на чужда държава – във връзка със сигнала ми за действията на БПЦ под ръководството на патриарх Даниил, свързани с изпращане на младежи за обучение в богословски училища в Русия. Материалите се изпращат в Софийска градска прокуратура за последващи действия. Надявам се институциите да свършат работата си обективно и докрай“, пише Петкова в социалната мрежа.

Тя прилага и постановлението на прокурор от Софийска районна прокуратура от 24 юни. В него се посочва, че изпраща преписката на Софийска градска прокуратура, тъй като в нея „са налице данни за деяние евентуално реализиращо признаците на състава на престъплението по чл.105 от НК“, а компетентна по нея е именно градска, а не районна прокуратура.

Въпросният текст от НК гласи, че „който се постави в услуга на чужда държава или на чужда организация, за да и служи като шпионин, ако не е извършил деяние по предходния член, се наказва с лишаване от свобода от пет до петнадесет години“. 

Петкова, която е депутат от ПП-ДБ от квотата на „Демократи за силна България“, миналата седмица информира, че е подала сигнал до различни институции с „настояване да бъде разследвана медийната информация, че Българската православна църква, под ръководството на патриарх Даниил, организира кампания за набиране на младежи за обучение в богословски учебни заведения на Руската федерация“.

„Съгласно публикациите, цел на тази кампания са бедни български младежи от семейства с патриотична и русофилска ориентация“, които ще получат финансова издръжка (346 лв. месечна стипендия) и социални облекчения“, посочва Петкова и добавя: „Сезирала съм по случая и и.ф. председател на ДАНС, както и самия патриарх Даниил - макар да не тая илюзии, че ще получа отговор“.

„От месеци с колегите ми се опитваме да затворим вратата за проникване на руско влияние в българската образователна система и натрапливото усещане, което се формира у мен в последно време, е че след като редица канали бяха компрометирани, а „изпълнителите“ не се справят особено добре, всички надежди за успех се насочват и концентрират в една посока - Българската православна църква и нейния духовен глава. Историята ни е пълна с мигове, в които църквата е била убежище и подслон и в най-силните бури. Настоящият момент не е от тях“, твърди в пост Петкова.

Към момента няма официална реакция на БПЦ и патриарха. 

СВЕТКАВИЧНО

Само часове след като се разбра за проверката, прокуратурата излезе с напоително съобщение, че е постановен отказ да бъде образувано досъдебно производство по сигнала на депутатката. Прокурорът е стигнал до извода, че „липсват каквито и да е данни за извършено престъпление“.

Сигналът на Петкова съдържа само предположения и то абстрактни за евентуално бъдещо поведение на трети лица - български граждани, които биха заминали да учат в духовни учебни заведения в чужбина, обяснява прокуратурата. А уведомяващото писмо на Даниил до митрополитите само по себе си не е престъпление.

За да има престъпление „поставяне в услуга на чужда държава или на чужда организация“ не е достатъчно определено лице да има намерение да служи на чужда държава, а е необходимо изявление, уговорка, вид реално поведение от представител на чужда държава или организация, че приема и се съгласява с това, установява наблюдаващият прокурор.

Той припомня, че вероизповеданията са свободни и отделени от държавата, а изборът на вероизповедание и на религиозни или атеистични възгледи, както и свободата на мисълта са ненакърними. И цитира Конституционния съд, че държавата чрез своите органи и институции, не може да се намесва във вътрешноорганизационния живот на религиозните общности и институции.

„Публично известен факт е, че България е обявена за неприятелска държава от Руската федерация, но този факт не представлява законова пречка български граждани да се обучават в учебни заведения там“, сочи още прокурорът. Няма законова забрана гражданите да се обучават в светски висши учебни заведения, няма и законова пречка при желание те да се обучават и в духовните учебни заведения в Руската федерация. Изборът на учебно заведение освен основно гражданско право е и въпрос на лична преценка на всеки гражданин, се посочва в постановлението на СГП.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини