Брюксел отпуска допълнителни 479 млн. евро за реализация на проекти за енергийна независимост
Европейската комисия даде зелена светлина на поисканите от България промени в Националния план за възстановяване и устойчивост. ЕК се е съгласила с поисканото от България отпадане на отделни реформи и разместването и отпадането на част от инвестициите. Има още една стъпка до окончателното одобряване на новия вариант на плана. Това ще даде възможност на България да внесе повторно искането за второ плащане в рамките на тази година, а при готовност - и за трето. С одобрената ревизия се увеличава и общата стойност на парите по плана - заради включването на новата глава REPowerEU с проекти за енергийна независимост от Русия. Покрай политическата криза България се оказа последната страна в Европа, подала проекти по тази глава.
Така планът за възстановяване и устойчивост на България вече ще възлиза на 6,17 милиарда евро вместо досегашните 5.689 млрд. евро. С тези средства следва да бъдат реализирани 50 реформи и 51 инвестиции.
България поиска промени в първоначалния план заради обективни обстоятелства, които оказват въздействие върху изпълнението на някои планирани първоначално мерки. Сред тях са повишените разходи за изпълнение поради високата инфлация, смущенията във веригата на доставки, промененото търсене на пазара и по-ефективните начини за прилагане на мерките, изтъкват от ЕК. В прессъобщението не се посочват конкретни реформи, които отпадат, но сред тях имаше ключови и много проблемни промени като либерализацията на пазара на електроенергия на дребно за домакинствата от 1 юли. Страната ни се пребори и да не фиксира в закон забраната за производство на електроенергия от въглища след 2038 г. Бяха предоговорени и редица инвестиции, чието изпълнение е нереалистично, като от плана отпаднаха и немалко проекти. Реформите в сектор „Енергетика“, договорени в плана, бяха най-проблемната част от него и доведоха до блокиране на изпълнението и тежки политически спорове в продължение на години.
Очаква се в срок до четири седмици Съветът на ЕС да се произнесе по оценката на Комисията. При утвърдително решение България ще може да подаде наново искане за второ плащане. Кабинетът на Росен Желязков оттегли първоначалното искане заради неизпълнени ангажименти. Ако правителството не бе прибегнало към тази стъпка, България щеше да бъде наказана със загуба на стотици милиони левове за неизпълнени ангажименти. След преработването на плана този риск отпада.
Вицепремиерът Томислав Дончев вече коментира, че при положителна оценка кабинетът ще подаде ново искане за второ плащане в началото на есента. Възможно е то да бъде обединено в едно с трето искане за плащане при изпълнение на съответните стъпки от инвестиции и реформи. За разлика от обичайния ред при еврофондовете, където парите се отпускат за извършена работа, при плана за възстановяване поредността е обърната и парите се дават при изпълнение на предварително заявени ангажименти за реформи и индикатори за изпълнение.
„Предоговарянето на Плана беше една от най-важните цели на правителството, тъй като изпълнението му беше блокирано поради редица
фактори, включително изменената среда за реализация на заложените мерки. Очаква се приетите промени да улеснят прилагането на Плана и да осигурят условия за неговото успешно приключване“, се казва в прессъобщение на правителствената пресслужба. Част от опростяването на правилата е и обединяването на плащанията, като вместо 9 плащания по плана, вече са предвидени 5. Това ще изисква много интензивна работа от министерствата.
Опростяване има и при броя на етапите и целите на изпълнение - от 321 на 259. От кабинета изтъкват още, че одобряването на новата глава по REPowerEU дава възможност България да се възползва от допълнителен ресурс от 479 млн. евро, с които ще бъдат реализирани мерки срещу енергийната бедност, за подкрепа на либерализацията на пазара, както и за нови проекти за съхраняването на енергия от възобновяеми източници.
ПРИОРИТЕТИ
„Измененият план поставя силен акцент върху екологичния преход, като 49,9 % от общия размер на отпуснатите средства и 99,5 % от разпределените средства за REPowerEU са заделени за мерки в подкрепа на целите в областта на климата. Реформите и инвестициите, включени в главата за REPowerEU, допринасят значително за екологичното измерение на плана.
Българският план запазва амбицията си в областта на цифровите технологии, като заделя 20,6% от общия размер на отпуснатите средства в подкрепа на цифровия преход на страната. Той съдържа мерки, насочени към увеличаване обхвата на мрежите с много голям капацитет в цялата страна, повишаване на цифровите умения, както и цифровизиране на публичната администрация и предприятията“, изтъкват от ЕК.
ТАНЯ ПЕТРОВА