Американската агенция за международно развитие официално спря работа. Според изследване на „Лансет“ този ход на Тръмп може да доведе до смъртта на 14 милиона души до 2030 година. Сред тях и 5 милиона деца.
Американската агенция за международно развитие (USAID) официално спря работа. Това обяви държавният секретар Марко Рубио. Решението на администрацията на Тръмп да прекрати работата на агенцията предизвика сериозни опасения, че то може да доведе до смъртта на милиони хора по света.
Според изследване на медицинското списание „Лансет“ прекратяването на помощите от USAID застрашава живота на 14 милиона души до 2030 година, които биха били облагодетелствани от програмите на агенцията. Сред тях са и пет милиона деца на възраст под пет години. Авторите стигат до заключението, че решението на Тръмп е равносилно на глобална пандемия или тежък военен конфликт от гледна точка на броя животи, които ще бъдат загубени.
90 милиона спасени живота
От 1961 година USAID осигурява хуманитарна помощ и помощ за развитие на държави по целия свят. В последните години бюджетът на агенцията беше няколко десетки милиарда долара на година и според авторите на изследването тези средства са спасили 90 милиона живота само през последните две десетилетия. Най-ефективни са били програмите за превенция на разпространението на ХИВ/СПИН, малария и други болести. Раздаването на храна на нуждаещи се чрез спешна хуманитарна помощ в застрашени райони също е спасило много животи.
Средствата от USAID гарантираха изхранването на милиони Снимка: DW
„Дали (USAID) е добро използване на ресурсите? Установихме, че средният американски данъкоплатец е допринесъл с около 18 цента на ден за USAID“, казва Джеймс Мацинко, един от съавторите на проучването, цитиран от NPR. „За тази малка сума успяхме да спасим до 90 милиона живота по целия свят."
Рубио: „По-голяма отчетност, стратегия и ефективност"
Още в началото на мандата си Доналд Тръмп заяви, че ще спре работата на агенцията, която се управлявала от „група лунатици“. Ръководената от Илон Мъск тогава служба DOGE определяше работата на USAID като неефективна и твърде скъпа.
Очаква се занапред Съединените щати да предоставят по-малко чуждестранна хуманитарна помощ, а работата по разпределянето ѝ да се върши от служители на Държавния департамент. „Под управлението на Тръмп най-накрая ще имаме мисия за чуждестранно финансиране в Америка, която да дава приоритет на нашите национални интереси“, написа Марко Рубио.
„Програмите за чуждестранна помощ, които са в съответствие с политиките на администрацията и които насърчават американските интереси, ще се администрират от Държавния департамент, където ще се изпълняват с по-голяма отчетност, стратегия и ефективност“, заяви още американският държавен секретар.