Европейският съюз е толкова зависим от китайските доставки на стратегически суровини – използвани в електромобили, смартфони и вятърни турбини – че „може направо да кандидатства за китайска провинция“. Това заяви водещият германски индустриалец Щефан Шерер, изпълнителен директор на AMG Lithium – първата фабрика в ЕС за производство на литиев хидроксид, ключов компонент за батериите на електрически автомобили.
Шерер, по образование химик, се намира в епицентъра на това, което мнозина наричат „нова златна треска“, но предупреждава, че Китай ще продължи да доминира в батерийните технологии и ще подбива европейските конкуренти, освен ако ЕС не въведе временни защити за ключовите компоненти, пише The Guardian.
„Европа трябва да стане независима от Китай, иначе всичко е просто бла-бла“, казва Шерер от завода на AMG в Битерфелд-Волфен, Източна Германия.
Разрив между политики и реалност
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща още през март, че ЕС ще насърчава местното производство, за да избегне стратегически зависимости, особено при батериите.
На практика обаче, твърди Шерер, европейските производители ежедневно се сблъскват с по-евтини китайски алтернативи – от стомана до цели батерии.
„Ако това не се промени, ще бъдат застрашени и климатичните цели на ЕС“, казва той.
„Може би е по-добре просто да подадем молба да станем провинция на Китай. Интересна мисъл, ако се замислиш. Намираме се на критична точка на преход – и това няма нищо общо с войната в Украйна, а с цялостна промяна в глобалните отношения“.
Зависимост, създадена от Запада
По думите на Шерер, световната икономика досега се е крепяла на гърба на хората, работещи за Европа – в Китай, Индия и други страни, и настоящият глобален дисбаланс в снабдителните вериги е резултат от действията на самите западни лидери.
Той подчерта, че не иска специално отношение от страна на ЕС и е уверен, че AMG Lithium ще успее в прехода към електромобилност, но не вярва, че зависимостта от Китай ще се промени скоро.
Критика към новия европейски закон
Шерер е остро критичен към Закона за критичните суровини на ЕС (CRMA) от 2024 г., който трябва да бъде основен инструмент за намаляване на зависимостта от Китай.
Според него обаче, този закон не поставя никакви реални изисквания към производителите и не създава икономически стимули за добив на суровини в Европа.
„За съжаление, CRMA не те задължава с нищо. Например, при добива на суровини няма нито стимули, нито санкции, ако не добиваш в Европа“, казва той.
„В САЩ е точно обратното – имат ясна политика за локално съдържание. Там има минимален задължителен процент от ключови материали, които трябва да са произведени на американска територия“.
Китай има 20 години преднина
Китай започва да гради глобалната си стратегия още през 2013 г. с инициативата „Един пояс, един път“.
Днес страната рафинира 60% от световните доставки на литий на своя територия и контролира 60% от световното производство на батерийни компоненти – позиция, която ѝ осигурява господстващо място на пазара.
Според Шерер, индустрията на критичните суровини в Европа се нуждае от защита, докато успее да достигне китайските мащаби. Но не става дума за безусловни субсидии.
„Не казвам, че всяка инвестиция трябва да се субсидира с обществени средства“, пояснява той.
Вместо това предлага временни мита или данъчни облекчения, подобни на Закона за намаляване на инфлацията в САЩ, който насърчава покупката на местно произведени литий, кобалт, никел и графит – всички от ключово значение за зелените технологии.
Опасни разлики между ЕС и САЩ
Междувременно, Брюксел и Вашингтон все още преговарят по търговските споразумения, преди крайния срок на 9 юли, когато може да бъде наложено 50% мито върху всички вносни стоки от ЕС в САЩ.
Европейските преговарящи се опитват да намалят базовата ставка от 10%, както и да постигнат отстъпки за автомобилите (25%) и стоманата и алуминия (50%).
Шерер обаче е песимист за перспективите на германската автомобилна индустрия: „Не можеш да чакаш Брюксел да вземе решения“.
Енергията – ахилесовата пета
Един от най-големите проблеми според него е цената на енергията в Германия, която по данни на Евростат е с 37% по-висока от средното за ЕС. Това тревожи и стоманодобивния сектор, като ThyssenKrupp предупреди, че е заплашен от комбинация от мита, скъпа енергия и евтин китайски внос.
Шерер предлага комбинация от временни мита, данъчни стимули и контролирани китайски инвестиции в Европа, при условие че те наемат европейски работници.
„Трябва да създадем среда, която позволява на западните компании да защитят своите инвестиции – не във всичко, а в стратегически важни технологии, особено в автомобилната индустрия, където се замества двигателят с вътрешно горене с нещо напълно ново. Това е стратегически решаващ преход“.