Ученици от Средно училище „Йордан Йовков“ представиха Кърджали и училището си в две престижни национални инициативи за вдъхновени млади лидери и активни защитници срещу училищния тормоз.
Десетокласничките Севгинар Мюмюн и Виктория-Исмералда Кардашлъкова под ръководството на госпожа Марияна Стоянова, заместник-директор по учебната дейност участваха в работата на двата форума.
На 27 юни в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе високопрофилна дискусия, посветена на 80-годишнината от основаването на Организацията на обединените нации (ООН) и 70-годишното участие на България в нея. Форумът, организиран от Дружеството за Обединените нации в България, събра десетки вдъхновени млади граждани от цялата страна, както и редица официални представители. Сред тях беше и министърът на външните работи Георг Георгиев, който отбеляза, че младите хора не са просто наблюдатели, а активни участници в изграждането на по-мирен и справедлив свят.
Севгинар и Виктория взеха участие в дискусии по основополагащи теми като човешките права, международната сигурност и устойчивото развитие и впечатлиха с ангажираност, проницателност и гражданска позиция. Освен това имаха възможност да обменят идеи със свои връстници от цялата страна и да се запознаят лично с новоизбраните младежки делегати към ООН.
На 28 и 29 юни двете ученички се включиха в следващото мащабно събитие – втория национален семинар от проекта „Театър срещу тормоза в училище – ТеСТ“. Инициативата, отново под егидата на Дружеството за ООН в България, събра представители от 20 български училища и заложи на театъра като мощен инструмент за въздействие и превенция на агресията в училищна среда.
В рамките на обучителните модули участничките от СУ „Йордан Йовков“ преминаха през интензивно запознаване с драма-педагогическите подходи и техниките на Форум театъра – интерактивна форма, в която се „репетират“ реални житейски ситуации, търсейки ненасилствени решения. Водещият обучител Антония Любенова подчерта, че именно чрез този тип театър младите хора се учат не само как да реагират в конфликтни ситуации, но и как да бъдат активни свидетели, способни да прекъснат порочния кръг на тормоза.
С опита, увереността и знанията, които натрупаха, Севгинар и Виктория се подготвят за предстоящите дейности по метода „Връстници обучават връстници“, насърчаващ толерантността, емпатията и културата на мир. През 2026 година им предстои участие в създаването на театрални постановки, които ще ангажират цялата училищна общност в борбата срещу насилието.
По-рано, в проведения първи семинар, обучението за работа по проекта „Театър срещу тормоза в училище – ТеСТ“ преминаха също заместник-директорът Марияна Стоянова и педагогическият съветник Мария Митева.
Клуб „Журналист“