Лидерът на ГЕРБ се изнерви от въпрос защо следствените органи са много активни, когато трябва да разследват хора от ПП, но не и по отношение на хора от ГЕРБ
идерът на ГЕРБ Бойко Борисов за пореден път си позволи недопустимо поведение към журналист. В кулоарите на парламента му бе зададен въпрос как си обяснява това, че прокуратурата и службите са много активни, когато трябва да разследват представители на "Продължаваме промяната" и не чак толкова активни, когато става дума за хора от ГЕРБ.
"Като го изведат Кирил Петков и Асен Василев с прангите, вкъщи пред децата му, тогава ще ми говориш за служби, ясно ли е? Тея ни влачиха, тея негодници. Ти ще ми задаваш такъв въпрос. Хубав ден. Ще ти кажа аз.
Знаеш ли колко народ биха от ГЕРБ, колко кметове арестуваха, колко общински съветници прибираха по килиите? Кои са тия ПП, вие адвокати ли сте на ПП? Въпросите ви всичките бяха в полза на ПП срещу мен. И повече никога няма да ви отговоря на вас".
Това каза Борисов на висок тон. Журналистката, който зададе въпроса, се опита да му напомни, че той е политически лидер и трябва да отговаря на въпросите на журналистите, но той си тръгна.
Факт е, че Борисов бе арестуван по време на управлението на Кирил Петков, но после бе пуснат в рамките на 24 часа и разследване повече нямаше.
Що се отнася до твърдението му, че кметове и общински съветници от ГЕРБ за били арестувани и бити, то за такива случаи информация няма. Самият Борисов също не даде примери, за да обоснове твърдението си.
Ето видео от изказването на Борисов. Скандалът с журналистката започва около 6,30 минути след началото на изявлението му.
Преди да се накара на журналистката, Борисов коментира други актуални теми.
"Вотове можем да понесем колкото искат, но парламентът трябва да работи", заяви той, по повод новия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, внесен от "Възраждане" и подкрепен с подписите на "Величие" и "Морал, единство, чест".
Според Борисов "Величие" са вкарани в парламента именно, за да могат да се събират подписи за вотове.
Той каза също, че има още няколко закона по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и ако трябва, парламентът ще работи и през август.
"Това с тези вотове няма да им го простя не за друго, а за това, че губят времето на парламента. Ще направим и такова предложение за август, но законите, свързани с прането на пари, Плана за възстановяване, сивия списък, където Асен Василев ни вкара, ние трябва да ги изгласуваме, за да можем да си получим, и второто, и третото плащане. Така че да се готвят – вотове можем да понесем колкото искат, но парламентът трябва да работи", заяви лидерът на ГЕРБ.
Днес обаче мнозинството отхвърли предложението на Асен Василев от "Продължаваме промяната - демократична България" в седмичната програма на парламента да влезе проект на решение за приемане на правила за дейността на номинационната комисия и провеждане на процедура по номиниране, разглеждане на кандидатури и избор на членове на комисията за противодействие на корупцията.
При предложение за прегласуване Василев обясни, че данните, които с месец закъснение Министерството на финансите е публикувало, показват голям дефицит в края на май - 2,6 млрд. лева.
"Няма никакъв шанс този бюджет да бъде изпълнен, ако не се получат средствата по плана за възстановяване, а това не може да стане, ако не се приемат правилата за избор на ръководство на антикорупционната комисия, изтъкна той. Не знам "ДПС - Ново начало" пазят или не Антон Славчев, начело на комисията, и каква е причината управляващите да саботират бюджета си, но няма как г-н Славчев да струва 10 млрд лв. на българския народ", заяви Асен Василев.
На въпрос за процесите в "Продължаваме промяната" Бойко Борисов отговори, че се интересува от процесите в ГЕРБ - младежите да се развиват, да стават все повече членове.
"Видно е, че на нашия гръб е паднало всичко - и ПВУ, и еврозона, и антикорупционните закони. Друг няма", посочи Борисов.
Той бе категоричен, че въпреки скандалите, ще изпълни обещанието си да изведе България, българите в еврозоната.
"Ще ви заведа в еврозоната, въпреки всички тези скандали. Това са моите цели – Шенген, еврозона, План за възстановяване и устойчивост. Утре в правна комисия вкарваме правилата за антикорупционната комисия", коментира Борисов.
На въпрос на чия подкрепа ще разчитат за този вот на недоверие - на "Продължаваме промяната - Демократична България" или на "ДПС-Ново начало", лидерът на ГЕРБ каза, че ще ги видят по делата им. После могат да казват - ние бяхме дизайнерите за влизането в еврозоната, дизайнерите да ги видим как гласуват, добави той.
Попитан дали ще подкрепи оставката на Кирил Петков Бойко Борисов, отговори, че ще гласува против. "Просто така ми идва", коментира той. Щом си е подал оставката, да го освобождават, каза още лидерът на ГЕРБ.
Бойко се излага