Кой продава най-много оръжия на Израел

Заради ескалиращото насилие в Газа Испания поиска налагане на оръжейно ембарго на Израел. Но до сериозен натиск може да се стигне само ако се включат тримата най-големи износители на оръжие. Кой продава оръжия на Израел?

На фона на все по-острите международни критики относно действията на израелската армия в Газа, Испания поиска от европейските страни да преустановят доставките на оръжие за Израел. На среща на „Мадридската група“, в която участваха Германия, Франция, Обединеното кралство, Италия, Египет, Йордания, Саудитска Арабия, Турция, Мароко и Бразилия, испанският министър на външните работи Хосе Мануел Албарес призова за незабавно прекратяване на европейското споразумение за сътрудничество с Израел и за налагане на ембарго върху доставките на оръжие. „Последното нещо, от което се нуждае Близкият изток в момента, са оръжия“, каза той.

Но само малка част от държавите, присъствали на тази среща, действително снабдяват Израел с оръжие. Почти всички оръжейни доставки за Израел се осъществяват от три държави: САЩ, Германия и Италия.

САЩ доставят най-много оръжие на Израел

САЩ са най-големият доставчик на оръжие за Израел. Според Стокхолмския международен институт за изследване на мира (СИПРИ) през периода 2020 – 2024 на САЩ се падат около две трети от вноса на оръжие в Израел. Това включва самолети, бронирани превозни средства и управляеми бомби. А според данните на базирания в САЩ Съвет за международни отношения (CFR) Израел е и най-големият получател на американска военна подкрепа в исторически план - 228 млрд. долара в периода 1946 - 2024 година.

Днес по-голямата част от чуждестранната помощ на САЩ за Израел са военни разходи. Тук се имат предвид и онези 3,8 млрд. долара военна помощ, които САЩ ще предоставят на Израел до 2028 година, като съгласно съществуващото споразумение по-голямата част от тази помощ трябва да бъде изразходвана за закупуване на американско военно оборудване и услуги, добавят от CFR.

Малко вероятно е САЩ да променят подкрепата си за Израел. Опитите на независимия сенатор Бърни Сандърс да бъдат спрени военни продажби за Израел за милиарди долари на два пъти бяха отхвърлени от американския Сенат – през ноември 2024 и през април 2025 година.

Германия ще продължи да предоставя оръжия на Израел

Военната подкрепа на Германия за Израел има дълга традиция и се корени в германския ангажимент към сигурността на еврейската държава. Построени в Германия подводници от много години са на въоръжение в израелските военноморски сили и според непотвърдени медийни съобщения могат да бъдат оборудвани с ядрени оръжия. Преди няколко години на Израел бяха доставени свръхмодерни германски корвети, които се използват и край бреговете на ивицата Газа. Друг пример за германски оръжеен износ са израелските бойни танкове, в които са монтирани германски скоростни кутии и цеви за оръжия.

От 2020 до 2024 година Германия е осигурила около една трета от входящите доставки на оръжия за Израел. Те включват също и торпеда.

Можем ли да очакваме германското правителство да ограничи доставките на оръжие за Израел в бъдеще, пита АРД във връзка с предложеното ембарго от Испания. Ще се включи ли Германия в евентуални санкции на европейско равнище или най-малкото – поне да не ги блокира?

Засега правителството в Берлин очевидно се стреми да избегне подобни стъпки и засилва натиска с по-остри изказвания, надявайки се така да повлияе на израелското ръководство, посочва обществената медия. Представители на германското правителство не спират да повтарят, че до ивицата Газа трябва да достигнат повече хуманитарни доставки. Канцлерът Мерц вероятно ще обсъди този въпрос и с израелския министър-председател Бенямин Нетаняху по телефона по-късно тази седмица, допълва АРД.

Оръжия от Италия за Израел

На Италия се пада около 1% от оръжейния внос в Израел. Италианското правителство критикува действията на Израел в Газа, но в доклади от миналата година се посочва, че износът за Израел продължава и след началото на израелската офанзива през октомври 2023 година.

Анализът на правителствените сметки, извършен от италианското издание Altreconomia, установи, че през миналата година Италия е доставила на Израел оръжия на стойност 5,2 млн. евро. И то въпреки уверенията на италианското правителство, че доставките са преустановени.
Кои страни преустановиха продажбите за Израел

Някои европейски държави спряха доставките на оръжия или прекратиха издаването на лицензи за износ. Сред тях са Франция, Испания и Великобритания, въпреки че техният принос е по-малко от 0,1% от общия внос на Израел. Проучване на търговските данни на Обединеното кралство обаче, цитирано от вестник „Гардиън“, установи, че страната е изпратила на Израел хиляди военни изделия - въпреки забраната за износ.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини