Все повече китайци търсят съпруги в Русия и Украйна заради демографска криза и високата „цена на брака“.
Поради задълбочаващата се демографска криза и растящите разходи за сключване на брак в Китай, все повече китайски мъже насочват вниманието си към Русия, Украйна и други славянски страни в търсене на „традиционни“ съпруги, съобщава „TheTimes“. Невъзможността да си позволят брак с китайка, която очаква т.нар. цайли - сватбен откуп под формата на жилище, злато и скъпи подаръци - кара мнозина да търсят алтернатива извън страната. Дори в по-бедните селски райони очакваната стойност на този откуп достига 500–600 хиляди юана (около 70–80 хиляди долара), което прави брака практически недостъпен за мнозина.
В резултат на това се развива цяла индустрия от брачни агенции, които предлагат посредничество при намирането на славянски съпруги. Тези агенции активно се рекламират в китайските социални мрежи, включително в TikTok, като около тях се оформят онлайн общности, в които потребителите си разменят препоръки и опит. Централният наратив в тези среди е убеждението, че руските и украинските жени са добри и покорни съпруги, които не изискват нито цайли, нито високи доходи. Този образ се популяризира масово в социалните мрежи.
„Бях готов да се оженя за китайско момиче, с което се срещах. Но тя искаше прекалено много - апартамент, голяма сума пари, златни бижута - всичко това щеше да ми струва 400 000 юана. Просто нямах такива пари“, разказва 34-годишният счетоводител Сун Ян, който все още живее с родителите си. Сега Сун насочва поглед към Русия.
„Ще започна с Владивосток, после ще разгледам други градове в Далечния изток. Ако не стане - ще отида в Украйна. В Москва, казват, руските жени гледат отвисоко на китайците“, добавя той.
В Русия действително съществуват брачни агенции, насочени специално към китайци. Те предлагат услуги по подбор на съпруги, като клиентите са готови да платят значителни суми. Агенцията „Мейлишка“ има офиси в Пекин и Санкт Петербург, а в Москва работят агенции с имена като „Китайски съпруг“ и „Китайско сърце“. Друга агенция, „Златен брак“, организира романтични турове в Приморието срещу 4500 долара.
Сред основните предимства на славянските съпруги китайците виждат и демографския „излишък от жени“. В Китай по официални данни мъжете са с 35 милиона повече от жените - резултат от три десетилетия политика на едно дете, предпочитание към мъжкия пол и масови аборти на женски зародиши. В Русия, по различни оценки, жените са с около 10 милиона повече от мъжете. Тази демографска асиметрия се възприема от мнозина като възможност - особено на фона на засилващата се конкуренция за булки в Китай.
Антропологът Елена Барабанцева от Университета в Манчестър подчертава, че китайските мъже често възприемат руските жени като по-малко еманципирани бъдещи домакини. Този стереотип активно се поддържа в китайските медии. Но реалността за жените, които пристигат в Китай, често се оказва различна: дипломите им не се признават, а професионалните възможности са ограничени. Много от тези бракове завършват с развод, като част от жените се озовават в индустрията на забавленията - работят като хостеси или в други нископлатени сфери. От 2020 до 2024 г. в Китай са регистрирани над 10 000 брака между китайски мъже и рускини.