Ново изследване, публикувано в сп. Science Advances, показва, че използването на парфюми и лосиони може да предизвика сложни химични реакции в тялото. Това се дължи на т.нар. човешко окислително поле, което представлява невидима химическа обвивка, образувана от реакциите между кожни масла и озона във въздуха. Това поле създава хидроксилни радикали, известни със способността си да разграждат замърсители.
Оказва се, че човешкото окислително поле не само неутрализира вредни вещества от околната среда, но и реагира с молекулите от продуктите, които нанасяме върху кожата си. Така се създават нови химични съединения, които се разпространяват около нас, включително в зоната, която дишаме. Някои от тези реакции могат да доведат до образуване на потенциално опасни странични продукти, които попадат в организма ни чрез вдишване или през кожата.
В проучването доброволците са били наблюдавани при използване на козметика. Учените установили, че при нанасяне на лосион върху кожата, вещества като феноксиетанол и етанол се отделят от повърхността на тялото чрез топлинни въздушни потоци, които разнасят тези съединения в околното пространство.
Разликата в химичния състав на въздуха е била осезаема в зависимост от това дали участниците са използвали козметични продукти или не. Освен това се установило, че времето на вземане на пробите също оказва влияние – сутрин и вечер нивата на отделените вещества са различни, като промените се засилват при липса на сън или нарушен биологичен ритъм.
Все още не е напълно ясно как човешкото окислително поле влияе на здравето ни. Но до момента е доказано, че дори ежедневни навици като пръскането с парфюм или нанасянето на крем не са напълно безобидни. Те задействат химични процеси, които тепърва предстои да бъдат разбрани напълно, казват учените. Тази нова област на изследванията свързва екологията, химията и медицината, и може да доведе до важни открития за влиянието на околната среда върху човешкия организъм.
Авторите на изследването откриват, че след нанасяне на лосион концентрацията на определени химикали в непосредствена близост до тялото продължава да се покачва поне 10 минути. Особено високи са нивата около носа ни – цели 2,8 пъти по-високи от тези в околния въздух. Това показва, че използването на продукти за лична хигиена не само влияе на аромата около нас, но и променя химическия състав на въздуха, който вдишваме.
Когато учените пускат озон от специален отвор под участниците в изследването, той реагира с естествените мазнини по кожата и с химикалите от козметиката. Така се възпрепятства образуването на хидроксилни (OH) радикали – важен елемент в човешкото окислително поле. При използване на лосион, концентрацията на озон около участниците спада с около 34%, което показва, че козметиката може да потисне естествените защитни химични реакции в непосредствена близост до кожата.
Подобни ефекти се наблюдават и когато хората използват аромат върху ръцете си. Изследователите измерват до 10 пъти по-високи концентрации на вещества като етанол и монотерпени около главата, в сравнение с фоновите нива в стаята.
Учените предупреждават, че реакциите между козметичните продукти и естествената химия около човешкото тяло могат да създадат нови, потенциално опасни съединения в зоната на дишане. Това е особено тревожно, тъй като не е известно как тези продукти влияят на здравето в дългосрочен план.
Човешкото окислително поле трансформира множество вещества в нашето обкръжение, включително онези, които сами нанасяме върху кожата си. А с това се променя не само въздухът, който дишаме, но и потенциалният риск за здравето.
Референции:
https://www.sciencealert.com/your-perfume-could-be-messing-with-your-chemical-force-shield
https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.ads7908