Скандалът с Huawei и Никола Минчев: какво се знае

Лобист на Huawei канел евродепутати през асистентите им в ложа на стадион. Двама членове на Европарламента признаха, че са посещавали стадиона - Даниел Атард и Никола Минчев. Защо прокуратурата поиска имунитетите им?

Лобисти на китайския технологичен гигант Huawei използвали корпоративната ложа на стадиона на футболния клуб Андерлехт, за да канят евродепутати на мачове и да ги ухажват. Заради това белгийските власти са поставили подслушвателни устройства в ложата на стадиона, пише „Политико“. Подслушвани са и някои от главните лобисти на Huawei, включително автомобилът на един от тях.

В рамките на разследването са повдигнати обвинения на петима души. Имунитетите на няколко евродепутати вече бяха поискани от белгийската прокуратура във връзка с разследването на корупционния скандал. Един от тях е българският евродепутат и бивш председател на Народното събрание Никола Минчев.

Как са ставали срещите и кой е замесен?

Европейското издание цитира запис на лобист на Huawei, който казва, че частната ложа на стадиона е била наета с идеята там да се осъществяват първоначалните контакти с евродепутатите, които китайските лобисти после да подкупват.

Лобистите успявали да привлекат новоизбрани евродепутати с покани за мачове като първо канели асистентите им, които трябвало да им предложат да ги придружат на футболните срещи, разказва „Политико“. После предложения за присъствие на мачове били отправяни и директно към евродепутати. Двама членове на Европарламента признаха, че са посещавали срещи на Андерлехт - малтиецът Даниел Атард и Никола Минчев.

Уличени ли са в престъпление евродепутатите?

Минчев казва, че бившият му асистент Адам Мухтар му е обяснил, че „приятел и съсед“ го е поканил да гледа мача между Андерлехт и българския Лудогорец през октомври 2024 г. Българският евродепутат твърди, че няма нищо общо с нелегалната дейност, за която са разследвани обвиняемите. „Ще съдействам 100 процента и ще искам максимално бързо Европейският парламент да свали имунитета ми“, коментира Минчев през Клуб Z.

Даниел Атард също обяснява, че не е бил наясно, че поканата за мача е за специална ложа и че тя е обвързана по някакъв начин с китайската компания.

Белгийските власти поискаха имунитетите и на други двама евродепутати - италианците Фулвио Матрушело и Салваторе де Мео. Обвинения обаче не са повдигнати нито срещу тях, нито срещу Минчев и Атард. Всички отричат да са извършили нещо незаконно. Искането от прокуратурата за вдигането на имунитета на евродепутати по принцип не означава, че те са нарушили закона, уточнява „Политико“. Това е изискване, за да може властите да ги разпитват и да водят безпрепятствено разследването си.

Huawei харчи милиони за лобизъм в Европа  Снимка: David Ramos/Getty Images

Какви са обвиненията?

Корупционният скандал в Европейския парламент се разрази през март месец, когато белгийската прокуратура обяви, че е започнала разследване за корупция, облагодетелствала китайския технологичен гигант Huawei. Инцидентите, които се разследват, включват „подкупи за отстояване на конкретни политически позиции, прекомерни подаръци като храна и пътни разходи и редовни покани за футболни мачове... с цел насърчаване на частни търговски интереси в контекста на политически решения“, се казва в изявление на белгийските прокурори.

Те заявиха, че предполагаемите неправомерни действия са се случвали „редовно и много дискретно от 2021 г. до днес“. Полицията извърши през март обиски на 21 адреса в Брюксел, белгийските региони Фландрия и Валония, както и в Португалия и арестува няколко души.

Дълга история на лобизма на Huawei в Европа

През последните петнайсетина Huawei е вложил милиони евро в лобистки и PR кампании в Европа. Доскоро компанията беше считана за приятелска на властите, които често поддържаха близост с нея, отбелязва „Политико“. Компанията организираше партита, на които канеше влиятелни хора в Европа, и беше известна с това, че благодари на контактите си с щедри подаръчни пакети, някои от които включваха мобилни телефони. От 2019 г. нататък залозите се увеличиха. Компанията се опита да предотврати опитите за намаляване на зависимостта на западните държави от нейното 5G оборудване заради опасения, свързани със сигурността и шпионажа.

През 2023 г. Европейската комисия обяви, че ще блокира достъпа на компанията до финансиране на научни изследвания в ЕС и ще спре сключването на договори с оператори, използващи китайско оборудване. Според данните от регистъра за прозрачност на ЕС Huawei Technologies е похарчила между 2 и 2,25 милиона евро за лобиране в ЕС през 2021, 2022 и 2023 г. - сериозна сума, но все пак по-малко от разходите си за лобиране през предходните три години, които се оценяват на около 3 милиона евро.

Границата между лобиране и корупция е много тънка, припомня „Политико“. Членовете на Европарламента имат право да приемат подаръци, но ако те са на стойност над 150 евро, трябва да ги декларират.


Мина Киркова

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини