Как унгарци и молдовци спасиха румънската демокрация

Никушор Дан вероятно щеше да загуби президентските избори без гласовете на етническите унгарци в Румъния и на молдовците с двойно гражданство. Защо те го подкрепиха?

Крайнодесният кандидат загуби, а демокрацията спечели - целият свят чу тази новина от Румъния в началото на седмицата. Кметът на Букурещ - либералният проевропеец Никушор Дан - спечели на балотажа на президентските избори в Румъния, като победи десния екстремист Джордже Симион.

Както се установи, етническите унгарци в Румъния и молдовците с двойно гражданство са му оказали рекордна подкрепа и така решително са допринесли за победата му. Предположенията са, че Дан е получил от тях стотици хиляди гласове, т.е. именно тези бюлетини, които му осигуриха предимството от 830 000 гласа. С други думи - без гласовете на унгарците и молдовците Дан вероятно щеше да загуби.

Етнически унгарци в Румъния? Молдовци с румънско гражданство? На някого тези групи могат да му се сторят незначителни, но всъщност играят важна роля в румънската вътрешна политика, а и в Европа.

Орбан подкрепи антиунгарския десен екстремист

След разпада на Австро-Унгария територии като Трансилвания остават в пределите на Румъния, а етническите унгарци стават национално малцинство. В момента те са около един милион души или 5,5 процента от населението. Повечето румънски унгарци са поддръжници на автократичния унгарски президент Виктор Орбан. Седмица преди изборите в Румъния Орбан даде подкрепата си за крайнодесния Джордж Симион - въпреки неговата твърда антиунгарска позиция и насилствените му акции срещу унгарското малцинство.

Орбан даде подкрепата си на Джордже Симион и сбърка, казват наблюдатели  Снимка: Leon Neal/Getty Images

Орбан се обявява за защитник на всички унгарци, живеещи извън пределите на страната, но подкрепата за Симион според него бе логична, тъй като в качеството си на президент на Румъния той би укрепил суверенността или с други думи - автократичния, проруски и антиевропейски лагер в Европа. За унгарците в Румъния обаче предложението на Орбан бе абсурдно - излизаше, че те би трябвало да гласуват за изключително враждебен към малцинствата политик, респективно против самите себе си. Затова и не се вслушаха в препоръката на унгарския премиер.

В районите, в които по традиция живеят много унгарци, Дан получи сериозна подкрепа. За него вероятно са гласували между 550 000 и 600 000 от етническите унгарци, казва социологът Нандор Магаяри. „Така румънските унгарци се произнесоха в полза на запазването на либералната демокрация и продължаването на евроатлантическия път на Румъния“, допълва Магяри.

В рамките на гласуването бяха отбелязани и рекорди: в румънския окръг Харгита, където 85 процента от населението са етнически унгарци, Никушор Дан е получил 91 процента от гласовете.

Молдовците с масова подкрепа за Дан

От жителите на Молдова с румънско гражданство пък Дан получи около 135 000 гласа - това отговаря на 88 процента от всички, имащи право на глас в съседната държава.

В миналото днешната румънска област Молдова и съседната държава със същото име са били част от общо княжество. Три четвърти от гражданите на Молдова са румъноговорящи, страната бива наричана и „втората румънска държава“.

От нейните жители, които са 2,45 милиона, около 640 000 имат румънско гражданство. Много от тях обаче живеят в Западна Европа, където също са имали възможността да подадат гласовете си за Никушор Дан. Неговият противник Джордж Симион се застъпваше за неособено популярната в Република Молдова идея за повторно обединение с Румъния и създаването на Велика Румъния. Освен това той използва доста патерналистически тон спрямо молдовците, което провокира антипатия. От 2014 година Симион има забрана за влизане на територията на Молдова.

Орбан инструментализира унгарците в чужбина

Сегашните президентски избори са само последното доказателство за значимостта на унгарците и молдовците с румънско гражданство. Партията на унгарското малцинство в Румъния - Демократичният съюз на унгарците в Румъния (ДСУР) - от 1996 година участва почти константно в румънските управляващи коалиции и е допринесла решително за помирението на историческите врагове Румъния и Унгария.

През последните години обаче Орбан интензивно инструментализира в своя полза унгарците от чужбина и най-вече тези в Румъния. На унгарските избори 90 процента от хората с двойно гражданство гласуваха за него и за неговата партия „Фидес“. А ДСУР практически се бе превърнал в придатък на Орбан до миналата седмица. Както съюзът, така и водещи представители на унгарската църква в Румъния се обявиха еднозначно срещу симпатиите на Орбан към Симион.

„Орбан направи грешка“, казва пред ДВ румънско-унгарският юрист Петер Eкщайн-Ковач. „Той мислеше, че унгарците в Румъния ще преглътнат всичко, включително неговите глобално политически абсурди, но се заблуди." Юристът все пак не смята, че може да се говори за скъсване на отношенията между ДСУР и Орбан. Социологът Нандор Магяри също очаква, че „високата подкрепа за Орбан от страна на унгарците в Румъния ще се запази“.

В същото време отношения с Молдова са изключително важни, тъй като Кишинев разчита на подкрепата на Румъния, за да се откъсне от руските зависимости. Още в победната си реч в изборната нощ Никушор Дан изрично благодари на своите молдовски избиратели. Той забрави за унгарците, но компенсира ден по-късно в телевизионно интервю и в телефонен разговор с лидера на ДСУР.


Кено Ферзек

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини