Новите реактори с разтопени соли обещават енергийна революция и дългосрочна безопасност
В опит да преодолее енергийната криза и да реши проблема с натрупаните радиоактивни отпадъци, Европа обръща поглед към иновативни ядрени технологии, използващи торий и отработено ураново гориво.
Технологията не е нова, но днес получава нов живот благодарение на реакторите с разтопени соли, които предлагат безопасност, гъвкавост и икономическа ефективност.
В основата на новата вълна стои идеята, че ЕС разполага с достатъчно ядрени отпадъци, за да генерира електричество за десетилетия напред. Традиционните АЕЦ използват едва 10% от енергийния потенциал на урана, оставяйки след себе си силно радиоактивни остатъци. В комбинация с изотопи на торий, тези отпадъци могат отново да се превърнат в гориво. За разлика от конвенционалните реактори, новите съоръжения работят при атмосферно налягане и при авария горивото просто се втвърдява, елиминирайки опасността от експлозия.
Френско-холандският стартъп Thorizon разработва първия си модулен реактор с мощност 250 MW, който ще бъде използван за промишлени цели. Очаква се до 2030 г. да заработи първата действаща инсталация. Системата ще използва сменяеми горивни касети с разтопени соли - революционна алтернатива на постоянното подаване на гориво, която ще минимизира корозията и ще увеличи сигурността.
Технологията вече има успешен прототип в Китай, който демонстрира устойчив цикъл на работа с използване на отработено гориво. Европа сега се надява да надгради тази идея със собствена интерпретация, способна да служи като буфер към нестабилните възобновяеми енергии и да гарантира базова мощност, когато тя е най-необходима.