AI диагностицира рак по снимки на лицето

Изкуственият интелект има потенциал да революционизира диагностицирането на заболявания, много от които се откриват в късен етап, когато лечението е трудно или дори невъзможно. На първо място, говорим за онкологични заболявания.

Като правило, ракът се открива случайно, когато ефектът от лечението е малък. Трудно е също така да се предвиди ходът на заболяването и въздействието на терапията, но сега това може да бъде поверено на изкуствения интелект.

Болницата „Бригъм енд Уемънс” в Бостън, Масачузетс, вече използва машинен алгоритъм за сравнително проста онкологична диагностика, съобщи Eurekalert. Методът е приложен върху пациенти и препоръчан за тестване в други лечебни заведения, но все още не се говори за масово клинично приложение.

Подобно на новите лекарства, диагностичните методи и протоколите за лечение трябва да преминат през цялостни тестове и сертифициране от регулаторния орган, преди да се  приложат масово.

Методът се основава на добре познат принцип: човек изглежда на възрастта си и дори по-млад, ако е здрав. Изкуственият интелект може да определи на колко години изглежда човек от снимка и да сравни това с хронологичната му възраст и медицинския му контекст.

След като e обучен върху 58 851 снимки на видимо здрави хора, AI моделът FaceAge e тестван върху група от 6196 онкоболни от два центъра. Това e направено с помощта на изображения, обикновено снети в началото на курс на лъчетерапия.

Резултатите показват, че пациентите с рак изглеждат значително по-възрастни от здравите хора на същата възраст. Оценката на възрастта с помощта на FaceAge дава приблизително пет години повече от хронологичната възраст: пациентите изглеждат по-възрастни, отколкото са в действителност.

И колкото повече се различават тези показатели, толкова по-ниска е прогнозата за краткосрочно оцеляване на пациентите. Лекарите са забелязали подобна връзка и преди, но AI програмата предоставя по-точни прогнози, които не зависят от субективна оценка.

Предложеният метод позволява и качествена оценка на ефективността на терапията, което отваря път за коригиране на хода на лечението още преди неговото завършване. Освен това, методът може да се използва за диагностициране на други заболявания.

„Можем да използваме изкуствен интелект, за да оценим биологичната възраст на човек от лицеви снимки, а нашето проучване показва, че тази информация може да има клинично значение”, казва съавторът на изследването Хюго Аертс, директор на програмата „Изкуствен интелект в медицината” (AIM) в Масачузетската болница с общ профил.

„Тази разработка показва, че една снимка, като например обикновено селфи, съдържа важна информация, която може да помогне при вземането на клинични решения и плановете за лечение на пациенти. Как изглежда човек в сравнение с хронологичната му възраст наистина има значение: хората с по-нисък резултат по FaceAge от хронологичната им възраст се справят значително по-добре по време на лечението на рак”, споделя Аертс.

Източник: technews.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини