Регионална библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян бе домакин на първия по рода си парад на народните носии, който се проведе с участието на самодейци от различни населени места в областта. Събитието събра на едно място пъстри и автентични родопски облекла, някои от които с история на повече от век.
Залата на библиотеката се изпълни с багри, тъкани и родова памет. Малки и големи дефилираха с традиционни носии, предаващи духа на различни родопски села. Най-старото облекло, показано по време на парада, беше на внушителните 120 години.
Дафина Кехайова, участник в парада от с. Стойките, разказа:
„Тази носия се е използвала за гиздене, както казваме ние по стойченски. Тя е бродирана със сърма. Всичко по нея е изработено на ръка. Сърмата е сребърен конец, като всеки шев е ръчен. Носията се съхранява по много специален начин. Между нея се слагат специални хавлиени кърпи, за да може да не се трие една в друга и да се запази на 120 години.“
Най-малките участници Елена и Ани също се включиха активно – децата представиха носии от село Върбина, съхранявани грижливо от местното читалище. Те споделиха ,че се чувстват много горди , облечени в тези носии.
Организаторите на събитието подчертаха, че целта на парада е да се покаже наследството, предавано през поколенията чрез родопските носии, и всеки, който притежава такава, да я извади от „сандъка на времето“ и с гордост да я представи.
„Искахме да покажем автентични родопски носии, които са наследство от баби и прабаби и да покажем тяхната история чрез наследниците и тези, които ги носят и до днес.“-споделиха от библиотеката
Публиката се наслади не само на родопски, но и на северняшки и пирински носии, представени с внимание и уважение към българската традиция.