Обществено представяне на новата концепция за обновяване експозицията на Исторически музей – Димитровград, избрана след обявен конкурс от Фондация „Америка за България“,в партньорство с Община Димитровград и Исторически музей – Димитровград за създаване на съвременно художествено-пространствено оформление и представяне на постоянната експозиция на музея, която да бъде преобразена в модерна и интерактивна постоянна изложба, в съответствие с водещите световни музейни стандарти, оценена от международно жури, се проведе в петък вечер в зала "Гроссето".
На представянето присъстваха кмета на община Димитровград Иво Димов, арх.Елисавета Георгиева - главен архитект на община Димитровград, Надежда Захариева програмен директор във фондация "Америка за България", Антоанета Станчева - директор на Исторически музей-Димитровград и член на журито, авторския екип изготвил концепцията, общински съветници, експерти и уредници на музеите в града, преподаватели по история и литература, видни общественици и граждани на Димитровград.
Спечелилата концепция бе представена пред обществеността от ръководителите на екипа архитекти от Фондация "Ново архитектурно наследство" арх.Анета Василева и арх.Емилия Кълева, куратора Светлана Куюмджиева, историка Александър Везенков, културолога Велислава Петрова и графичния дизаинер и худохник Иво Димитров. Представянето на концепцията бе поднесено на обществеността от всеки един от уважаваните професионалисти, които акцентираха върху многопластовата дълбочина на тематиката, с която работят по проекта.
Кмета на общината Иво Димов каза, че намеренията за обновяване на експозицията датират от повече от десет години, но едва сега след многостранни опити да се намери финансиране за такъв мащабен проект, това вече е факт и че работата на спечелилия екип подчертава уважението към историята на Димитровград, поднесена така, че да те кара да искаш да се връщаш отново в музея, за да научиш повече за града.
"Музеите днес се организират не като пасивна витрина на миналото, а като преживяване за публиката. Тяхна основна мисия е да въвлекат посетителя в своя разказ, да задържат вниманието му, да го изненадат с неща, които не е знаел, и да го вдъхновят да научи повече. Идейният проект на нова експозиция на историческия музей в Димитровград се основава на тази съвременна функция за музея. Целта на проекта е да пресъздаде комплексната и вълнуваща история на града със съвременни средства, така че да я направи интересна, разбираема и запомняща се за всички групи посетители. Задачата е сложна, но и много привлекателна, защото Димитровград е уникален сам по себе си жив музей.", започна арх.Василева.
Концепцията за новата експозиция разделя историята на града в три основни теми: новият човек, новият град и новият живот. Те обхващат периода преди създаването на Димитровград с барон Хиршовата железница, земеделието, живота около река Марица, през ключовия момент с неговото построяване, бригадирското движение, развитието на индустрията, архитектурното планиране, културата и социалния живот, важните личности, оформили града, неговите паркове и природа до спецификите на града от най-ново време.Тематичното разделение позволява подчертаването на характерни за Димитровград явления като бригадирското движение, миньорството, индустрията да бъдат разгледани по-изчерпателно в различни аспекти. Цялата идея за обновяване на експозицията борави със средствата на съвременните технологии и на съвременните визуални изкуства, така че да създаде по-цялостно преживяване. Оригиналните документи, фотографи и архиви в колекцията се предвижда да бъдат съчетани с видео прожекции, анимации, осветление и текстове, които да допълват и доразвиват разказа за тях. Архитектурата на пространството ще бъде напълно преобразена, за да се създадат подходящи условия, стени, витрини, ниши, в които да се разположат важните предмети и ценности. Всеки детайл от архитектурното решение е съобразен с даденостите на Димитровград. В допълнение, експозицията ще остави възможност за жителите на Димитровград и хората, които истински се вълнуват от неговата история, да допълват и да участват в този разказ с лични истории, фотографии, предмети, така, както са го правили и досега. За тях ще има място, така че експозицията да е достатъчно динамична и изненадваща.
След като се запознаха с новата концепция, присъстващите можеха да задават въпроси и да изказват мнение. Впечатлени от начина, по който историята на града ще бъде поднесена многопластово и всеобхватно с нова интерактивната визия, която се предлага за музейното пространство, изказващите не скриха възхищението си от новата концепция. Сред изразилите мнение бе и дама, която сподели, че е била сред скептиците, но след видяното е силно впечатлена от това, което предстои да се покаже в музея. Възможността посетителя да надгражда информацията и да се запознае с повече артефакти и документи от богата музейна колекция на Исторически музей - Димитровград, съобразени с международните стандарти, получиха всеобщото одобрение на присъстващите граждани.