Учени от центъра за ядрени изследвания на CERN в Женева успяха да превърнат олово в злато. По време на сблъсък на оловни ядра със скорост, близка до тази на светлината, превръщането на оловото в злато е измерено с помощта на нов механизъм, съобщиха от организацията.
От ЦЕРН обаче веднага дадоха да се разбере, че приказно златно съкровище няма да бъде създадено. Високоенергийните сблъсъци на оловни ядра могат да произведат плазма, за която се смята, че е изпълнила Вселената в милионната част от секундата след Големия взрив, обясняват от ЦЕРН. Това вероятно е довело до материята, която познаваме днес. Но когато оловните ядра са преследвани в 27-километровия тунел на ускорителя на частици LHC по курс на сблъсък, много по-често е оловните ядра да прелитат едно покрай друго на косъм. Интензивното магнитно поле на ядрата може да накара вътрешната им структура да вибрира и малък брой неутрони и протони да бъдат изхвърлени.
„За да се произведе злато (ядро със 79 протона), три протона трябва да бъдат отстранени от оловно ядро в лъчите на LHC“, казват учените. Въпреки това общото количество все още е трилиони пъти по-малко, отколкото би било необходимо за производството на бижу, се казва в изявлението, което попари всички надежди на алхимиците. „Златото съществува само за малка част от секундата.“ „Мечтата на средновековните алхимици може технически да се е сбъднала, но надеждите им за богатство отново са попарени“, допълват още от ЦЕРН. Организацията описва откритието си в специализирана статия в Physical Review Journals, а експериментът се реализира по проекта „Алиса“.