Активист на "Грийнпийс" – България прелетя в сряда над спрялата за втори път преди месец работа ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" с парапланер и спусна радикално послание над втората по-големина въглищна електроцентрала, която се трансформира в слънчева.
С надписа "Климат ли? Ма*ната му!" природозащитната организация призовава правителството да спре да налива милиарди в залязващата въглищна индустрия и да се събуди за климатичната криза, да се погрижи за бъдещето на хората във въглищния сектор и за перспективите пред енергийно бедните граждани.
"Популизмът, политическото бездействие и мрежите от частни интереси в българската енергетика са груб цинизъм към всички български граждани. Защото големият губещ от нереализирания енергиен преход у нас са именно хората и природата на България. Хората, които губят домовете си в екстремни наводнения и горски пожари, но и хората, които са лъгани от сутрин до вечер, че въглищата имат бъдеще", коментира по повод акцията Десислава Микова, координатор на кампанията "Климат и енергия" в "Грийнпийс" – България.
Съдбата на втория по големина ТЕЦ в страната и втори по големина клиент на държавното предприятие "Мини Марица изток" е симптом за това, което предстои за целия въглищен сектор – край без предупреждение и план, вместо справедлив преход за хората и икономични климатично неутрални алтернативи за електроенергийната ни система, заявяват от организацията.
Тя критикува и решението на парламента да отложи за пореден път освобождаването на цените на електроенергията за домакинствата, тъй като това означава още няколко години да се наливат милиарди във въглищната енергетика.
От "Грийнпийс" посочват, че има спекулации за присъединяването на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3", която в момента е мажоритарна собственост на инвестиционния фонд KKR, а 27 на сто са на държавната НЕК, към Въглищната империя "Ковачки". Част от нея са замърсители на въздуха като ТЕЦ "Брикел" в Гълъбово и ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград.
Независимо дали ще се сдобие с нов собственик, или не, остава нуждата от ясен план при какви условия, до кога и на каква цена ще работи вторият по големина ТЕЦ. Вместо спасителен план за въглищни олигарси и архаични индустрии, България следва да инвестира в ускорен преход към възобновяеми енергийни източници, в намаляване на енергийните загуби и в по-добра свързаност с електропреносните системи на съседните страни, посочват от "Грийнпийс".
"Климат ли?! Ма*ната му!" – да, посланието е грубо! Но в дебата за бъдещето на българската енергетика големият отсъстващ е именно климатичната криза. Във време, в което тя нанася все повече щети и ни излиза все по-скъпо, е време да погледнем реалността и да вземем правилните решения", добавя Микова, цитирана в съобщението.