„Северен поток“ 2 може да бъде купен от САЩ

Газопроводът ще бъде обявен във фалит на 9 май, ако новото германско правителство не реагира

„Северен поток“ 2 е изправен пред несъстоятелност, а контролът върху тръбопровода може да премине в американски ръце, ако германското правителство не предприеме действия. Швейцарският съд в Цуг удължи срока за обявяване на фалит на Nord Stream 2 AG до 9 май 2025 г. заради геополитическата обстановка и изборите в Германия. Това бе възприето като възможност за новото правителство да се намеси, но то още не е реагирало, а старото остана пасивно.

Екологични организации и експерти предупреждават, че липсата на стратегия може да позволи тръбопроводът да се превърне в инструмент в конфликта между Русия, САЩ, Украйна и ЕС. Американският бизнесмен Стивън Линч, за когото се твърди, че има връзки с администрацията на Тръмп и опит с руския пазар, проявява интерес към закупуването на тръбопровода в случай на фалит. Той вече е подал заявление за изключение от американските санкции, за да придобие „Северен поток“ 2.

След терористична атака през 2023 г., която повреди част от тръбопровода, „Северен поток“ 2 е извън експлоатация, но щетите според експерти са поправими. Въпреки това, тръбопроводът се нуждае от официална сертификация и одобрение от германските власти, преди да бъде пуснат отново.

Според материал в „Ханделсблат“ днес „Северен поток“ 2 е част от преговорите между САЩ и Русия за прекратяване на войната в Украйна. Руският външен министър Сергей Лавров посочи, че „нормалното енергийно снабдяване на Европа“ е в интерес и на двете страни, и намекна, че САЩ могат да окажат натиск върху Европа да приеме отново руски газ.

Федералното министерство на финансите и Министерството на икономиката на Германия до момента не са дали указания на държавната компания Uniper, която е инвестирала близо 1 милиард евро в проекта. Липсата на активна намеса от страна на правителството създава риск Германия да загуби контрол върху стратегическия енергиен актив, което може да доведе до финансови загуби за германския данъкоплатец.

Михаел Келнер от Зелените, бивш държавен секретар и настоящ енергиен говорител на партията в Бундестага, остро се противопоставя на връщане към руски газ и настоява тръбопроводът да остане в европейски, а не в руски или американски ръце.

Ако съдът в Цуг не удължи срока след 9 май, ще бъде открито официално производство по несъстоятелност и синдикът ще има правомощие да продаде активите, включително и на Линч. Германия изглежда неподготвена да реагира, а времето изтича.

 

Източник: ClubZ

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини