Промени в два навика намаляват драстично микропластмасите в организма

Пийте вода от стъклена или метална бутилка, избягвайте пластмасовите прибори и съдове за храна

Изглежда, че всеки ден се откриват все повече източници на микропластмаси — от чаените торбички до дрехи и дъвки. Тъй като пластмасата не се разгражда, тя продължава да се разпада на все по-малки частици. Микропластмасите с микроскопични размери могат да са доста опасни за нашето здраве.

Според последни изследвания, пластмасовата индустрия използва над 16 000 химикала в своите продукти. Повече от една четвърт от тях са определени като опасни за човешкото здраве и околната среда. Сред тях има изключително токсични вещества, които могат да нарушат функцията на ендокринната и нервната система и дори да доведат до рак.

Освен това, доклад от 2024 г., публикуван в New England Journal of Medicine, установява, че при пациенти, подложени на операция за каротидна артериална болест, наличието на микропластмаси в плаките в артериите е свързано с 4,5 пъти по-висок риск от инфаркт, инсулт или смърт от всякаква причина в рамките на 34 месеца след операцията - в сравнение с тези, при които не са открити микропластмаси.

Микропластмасите се намират във водата, храната, въздуха и дори в телата ни. Напълно елиминирането им от живота е невъзможно, но с тези две промени в начина на живот може значително да се намали излагането на вредните частици:

    1. Заменете пластмасовите бутилки за вода с многократни.

Проучване от 2019 г., публикувано в Environmental Science & Technology, оценява, че хората, които пият изключително бутилирана вода, поглъщат допълнително около 90 000 микропластмаси годишно. Преходът към използване на метална или стъклена бутилка за многократна употреба, пълнена с чешмяна вода, може да намали това число до около 4 000.

Макар това да е обнадеждаващо, чешмяната вода все пак съдържа микропластмаси. Изследване от 2024 г. показва, че преваряването на чешмяна вода може да премахне поне 80% от потенциалните микро- и нано пластмаси. Ако не желаете винаги да преварявате водата си, можете да използвате филтър с сертификат NSF/ANSI 53. Това означава, че филтърът е тестван в акредитирана лаборатория за намаляване не само на микропластмаси, но и на други замърсители като олово.

    2. Дръжте пластмасата далеч от храната - особено при нагряване

Едно от най-важните неща, които можете да направите, за да намалите излагането си на микропластмаси, е да не използвате пластмасови съдове за затопляне или готвене на храна, казват експерти пред Fortune. Загряването на храна в пластмасови контейнери може да доведе до отделяне на микропластмаси и токсични химикали в храната - дори ако контейнерът е означен като „безопасен за микровълнова“.

Това е особено важно за родителите на бебета: проучване от 2020 г. установява, че загряването на мляко или адаптирано мляко в пластмасови бебешки бутилки води до отделяне на микропластмаси и потенциални химикали в течността. Излагането на микропластмаси в толкова ранна възраст е свързано с нарушения в развитието, според изследване от 2022 г.

Препоръчва се храната да се прехвърля от пластмасови съдове в стъклени или керамични преди затопляне. Дори някои пластмасови съдове да са обозначени като подходящи за съдомиялна, по-добре е да се мият на ръка, тъй като високата температура в съдомиялната също може да доведе до отделяне на микропластмаси.

Макар да е изкушаващо да се използват повторно пластмасови опаковки - като пликове, кофички от кисело мляко или кутии за храна за вкъщи - повторната им употреба също увеличава отделянето на микропластмаси. Ако ги използвате повторно за храна, това води до още по-голям риск от поглъщане на вредни частици.

 

Източник: it.dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини