Този Висш съдебен съвет стана доживотен

Борисов и Пеевски няма да допуснат нормален ВСС, защото имат нужда от съдебна система, която управляват ръчно

Този състав на Висшия съдебен съвет трябваше да си отиде през октомври 2022 г. Тогава изтече 5-годишният му мандат, отреден от Конституцията. Но членовете му още управляват съдебната власт, диктуват ключови назначения и замитат скандали като „Осемте джуджета“ и „Мартин Божанов - Нотариуса“. Изобщо, мнозинството в съвета действа като организирана престъпна структура на добра държавна издръжка.

Основната вина за това, че тази върхушка вече преполови втори, недаден мандат, има парламентът, който избира 11 от членовете му. Другите 11 се избират от съдиите, прокурорите и следователите. А последните трима са членове по право - председателите на двете върховни съдилища и главният прокурор. „Драмата“ е, че както членовете на ВСС от парламентарната квота, така и съдебните инспектори се избират с 2/3 мнозинство от парламента, т.е. 160 гласа. Идеята е да има широк консенсус и да бъдат избирани хора с безспорни професионални и нравствени качества, които да упражняват обществен контрол върху съдебната власт. Това, което се случва обаче, е, че по този начин изборът се блокира, ако парламентарните сили не влязат в договорки и не си парцелират парламентарната квота. Получихме една феодална система, изтъкана от зависимости.

През септември 2022 г.

Конституционният съд изпусна редкия шанс да разтури тази организирана престъпна група,

като се произнесе за мандата на друг подобен орган - Инспекторатът към ВСС. Със 7 на 3 гласа КС на практика узакони безкрайните мандати, аргументирайки се, че това е защитен механизъм, за да не се допусне парламентът с бездействието си да закрие орган на съдебната власт.

2 години и половина по-късно става повече от ясно, че Конституционният съд е взел грешно решение. Това му каза в прав текст и Съдът на ЕС, постановявайки, че Инспекторатът към Висшия съдебен съвет не може да продължава да упражнява функциите си след края на мандата си, отреден му по Конституция. Това ще постави не само ИВСС, но и ВСС в крайно деликатна ситуация, а всяко тяхно решение може да бъде лесно съборено в съда. Конституционният съд пък трябва добре да обмисли предстоящите си произнасяния по темата.

Според последните промени в Закона за съдебната власт, които са в сила от 21 януари, в срок от 6 месеца от тази дата парламентът и органите на съдебната власт трябва да започват процедура за нов избор на членове на Висшия съдебен съвет. Шестте месеца ей сега ще се изтърколят, а парламентът не дава никакви признаци, че има намерение да проведе избора. Темата изглежда абсолютно забравена, макар че в момента има висящи няколко процедури за запълване на различни регулатори.

Но не бездейства единствено парламентът, който дори не е утвърдил правила, по които ще се провежда процедурата. Висшият съдебен съвет, който има организационна роля за избора на съдебната и прокурорската квота, също нехае. „Още

по-тревожно е бездействието на ВСС

досега да бъде внедрена система за електронно дистанционно гласуване, която да гарантира точно отчитане на подадените гласове, тайната на вота, невъзможност за манипулация и да съответства на стандартите за информационна сигурност“, алармира неотдавна Съюзът на съдиите в България.

Онзи ден правосъдният министър Георги Георгиев обясни, че по всяка вероятност изборът от професионалната квота ще е само с хартиени бюлетини, тъй като системата за дистанционно електронно гласуване е компрометирана и не е може да функционира. Помним скандала с гласуването от ВАС. Предстои двете колегии и Пленумът на Висшия съдебен съвет да изпратят крайното решение на Министерството на правосъдието, защото ще са необходими законодателни изменения. Съдебният закон сега предвижда създаването на една избирателна секция на 500 магистрати. Ако гласуването е само на хартия, много съдии и прокурори може да се откажат да пътуват, за да дадат гласа си, колкото е да е важно това за бъдещето на системата, в която работят и получават заплатите си.

Така, този ВСС, благодарение и на КС, продължава да управлява системата. Водената от Бойко Борисов и санкционирания за корупция Делян Пеевски управляваща коалиция няма необходимите 160 гласа, за да избере новите съдебни кадровици. Апропо, това оставя прокуратурата и Върховния административен съд за неопределено време без титулярно ръководство, тъй като според действащия сега закон съвет с изтекъл мандат не може да избира т.нар. трима големи в системата. Разбира се, това много бързо може да се промени с произнасяне от КС по инициираното от и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов с помощта на ВАС конституционно дело. Тогава ще видим как този съвет закотвя Сарафов за следващите 7 години като титулярен главен прокурор.

От поведението на управляващите е повече от видно, че

са съгласни отново да прегазят закона,

но не и да сдадат дори и малка част от системата на някой друг, търсейки съгласие. Нека не се заблуждаваме. Ако коалицията около Борисов и Пеевски декларира съгласие членовете на ВСС да се излъчат по прозрачен начин и със спазването на условието да се търсят почтени професионалисти, мнозинство ще се намери. Стига съгласието да не остане голо обещание. Но те нямат желание дори да симулират това. Да вземем най-пресен пример с избора на Орлин Колев за конституционен съдия въпреки безспорната и подкрепена от редица юристи кандидатура на бившия български съдия в Страсбург Йонко Грозев.

Борисов и Пеевски търсят начин да си гарантират мнозинството, което да възпроизведе същия като този Висш съдебен съвет за още 5 години с всичките му пороци и зависимости. А ако не успеят, какво губят?! Просто ще оставят настоящия състав на ВСС да управлява системата до безкрай. Това е пълно безобразие, съзнателно погазване на Конституцията. За което вина трябва да поеме и Конституционният съд, който не можеше или не искаше да предвиди в каква крайност може да се хвърли политическата класа, бранейки собствения си контрол върху уж независимата магистратура.

Да си представим за миг все пак, че се сбъдва най-добрият сценарий - някак си се събира мнозинство, което да избере смели, честни и свестни кадровици от парламентарната квота, а съдиите, прокурорите и следователите също да изпратят във ВСС представители, които да бранят независимостта им, а не нечии лични интереси. Такъв Висш съдебен съвет може да обърне процесите в системата за 10 дни въпреки негативния подбор, който върви в магистратурата вече толкова много години. Ако мнозинството във Висшия съдебен показва, че случаи като „Нотариуса“, като „Петьо Петров - Еврото“ и „Осемте джуджета“ ще бъдат преследвани и безмилостно разнищени, ако се раздвижат конкурсите, ако като административни ръководители в системата се назначават почтени професионалисти, ще настъпи коренна промяна. Това би било шанс за системата, свеж въздух, след толкова години задушаване. Страхливците и тези, които изпълняват поръчките на кукловодите си, ще се изпокрият, защото ще е ясно, че всяко стъпване на криво ще бъде наказано.

И точно заради всичко това Борисов и Пеевски няма да допуснат този сценарий. Те просто имат нужда от съдебна система, която могат да управляват ръчно, в своя защита и угода.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини