Признава за изпълнение. Как трите присъди на Брендо станаха една

Ако някой все още се чуди защо наркотрафикантът Евелин Банев-Брендо реши да се предаде на българските власти преди близо година, може да намери отговора в едно съдебно решение. И ще му стане ясно, че е далеч по-изгодно е да лежиш в България, отколкото в Италия например. У нас законодателството е такова, че винаги се прилага по-изгодната за осъдения разпоредба. Освен това присъдите не се търпят една след друга, а се определя т.нар. общо наказание, т.е. всички наказания се групират и се определя едно. И макар законът да казва, че се налага „най-тежкото“ от всички наказания, то може съществено да се различава от присъдата, постановена в друга държава.

Три в едно

Преди няколко дни се разбра, че Софийският градски съд е решил на първа инстанция делото за признаване на чуждестранните присъди на Банев.

Той е осъден в Италия (20 години) и Румъния (10 години) за наркотрафик. Общият срок на наказанията е 30 години. Към тях трябва да се прибави 6-годишната присъда за пране на пари, издадена от български съд. Това обаче изобщо не означава, че Банев ще лежи толкова дълго време. Тъкмо обратното – по закон трябва да му се определи едно общо наказание. И според съдебното решение то е 10 години. Макар тази присъда да не е окончателна, тя показва начина, по който ще се развие делото.

Банев, който години наред бе в неизвестност за властите и се водеше издирван, се появи внезапно миналия юни пред затвора в София. Със сак на рамо той заяви, че иска да излежи присъдата си. Появата му толкова обърка дежурните на входа на затвора, че те не го пуснаха вътре, докато не се изясни работата. Така се стигна до комичната ситуация – издирван години наред иска да влезе в затвора, ама не му дават. Но това бе само началото.

Малко след театралната му поява се разбра, че Банев е поискал да излежи всичките си наказания у нас.

Пред градския съд бе образувано дело, с което да се извърши процедура по признаване на чуждестранните наказания. У нас има специален закон за това нещо и в такъв процес той се прилага наред с Наказателния кодекс.

Делото се проточи. Ако се вярва на публикувания наскоро съдебен протокол, една от причините е забавената и трудна комуникация с италианската страна, която е трябвало да изпрати документи за тамошната присъда. Междувременно Банев бе вкаран в затвора, за да лежи българската си присъда.

Признава за изпълнение и изтрива

От публикувания протокол става ясно, че на практика една от присъдите на Банев, тази в Италия е изчезнала от общото му наказание.

Как става това? Той е осъден на 20 години в Милано. В процедурата по признаване на това наказание обаче българският съд прилага разпоредбите на българския НК от онова време – 2006-2008 г. А тогава в нашия закон не е описано като утежняващо вината обстоятелство участието в престъпна група, която има за цел наркотратфик. И понеже това престъпление не съществува в българския правен мир, остава Брендо да бъде съден само за участието му в престъпна група. За него обаче наказанието към момента на престъплението е до 10 години. Ето защо съдът „редуцира“ италианската присъда наполовина. След това приема за изпълнение и румънската, която вече е най-тежката (10 години). Взета е и българската и от този микс се взема най-тежкото наказание, т.е. на практика румънската присъда и се определя крайното наказание от 10 години и шест месеца.

Това своеобразно изтриване на италианската присъда може да се окаже проблематично. Все пак страната ни е поела международни ангажименти и е дала гаранции, че ще изпълнява присъди без значение къде са наложени, а още повече, ако са на територията на Европейския съюз. В случая обаче не е точно така. Българската държава хем приема за изпълнение италианската присъда (формално), хем я заличава (реално).

Предсрочно ли?

Това не е всичко. При определяне на общото наказание се приспада и времето, което осъденият е излежал било в следствения арест, било под домашен. В случая с Брендо той вече има около година в затвора по българската присъда, време, което трябва да се зачита. Освен това е бил в ареста по делото за пране на пари у нас, както и около 11 месеца по италианското дело. Всичко това трябва да се зачете, т.е. реално оставащият му срок не е десет години и шест месеца, а по-малко.

Освен това не бива да се забравя, че всеки, който излежи половината си присъда, може да поиска предсрочно излизане от затвора. Което значи, че след три или четири години Банев ще изпълни това условие и може да бъде освободен.

Малък самолет

До днес няма яснота как Брендо, който се водеше издирван, е успял да влезе у нас през миналата година, Подозренията бяха, че той е долетял незаконно с малък самолет още през 2022 г. Бившият вътрешен министър Калин Стоянов твърдеше, че по същата схема – с полет под определена височина, за да не бъде машината засечена от радарите – у нас са се вкарвали и наркотици. Няма публична информация докъде е разследването по този случай.
 

    

 

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини