На 3-ти май стартира работата на комисията в РУО Кърджали, която ще приема заявления и други необходими документи на учениците с хронични заболявания – сензорни и физически за приема в 8-ми клас. Документите, които трябва да подадат родителите или настойниците на учениците са заявление по образец от РУО, протокол от ЛКК с приложени лична амбулаторна карта, медицински изследвания, епикризи и др. документи касаещи заболяването на детето. Също така удостоверение, което да гарантира и удостоверява настаняването на детето в Център за настаняване от семеен тип и нотариално заверено копие от договор за настаняване на детето в приемно семейство, ако обстоятелствата са такива. Всички документи се подават в РУО до 21-ви май.
Паралелно започва работа и комисия за прием на документи за ученици със специални образователни потребности /СОП/. В тези случаи документите се подават в Регионалния център за подкрепа на приобщаващо образование. Комисията определя приема на тези ученици съобразно тежестта на заболяването и произтичащите от него ограничения.
“Знаем, че тези ученици се ползват с привилегия така да се каже, при кандидатстване в профилирани или професионални гимназии. Важното е да бъдат представени медицински документи, защото ако ученика желае да бъде насочен в професионална гимназия трябва да се види дали ограничението от заболяването са противопоказни или дават възможност да се обучава в определена професия“, посочи пред журналисти началникът на РУО – Кърджали Ангелина Костова.
Тези деца имат възможност да бъдат приети без да се явяват на НВО. Практиката обаче показва, че има случаи при, които родителите на тези деца не са запознати с това предимство.
“За съжаление опитът ми показва, че много директори и класни ръководители не информират родителите и имаме назад в годините случаи, когато деца с тежки хронични заболявания и дори ампутирани крайници не са знаели, че имат възможност да се възползват от тази възможност, която им дава наредбата и се е стигало до изключения за да бъдат насочени“, даде като пример Ангелина Костова.
Подаваните в годините заявления в областта за този план прием след 7-ми клас са около 30.
“В много от случаите родителите не афишират заболяването на детето , но това е една възможност те да се възползват от това то да бъде прието по тяхно желание без да участва в стандартното класиране“, допълни още началникът на РУО Кърджали.
Срокът за подаване на документи в РУО и Регионалния център за подкрепа на приобщаващото образование е 21-ви май. Насочените от комисията ученици ще бъдат записани в училищата до три дни след края на втория учебен срок.
Мария Милчева