Близо 60 земеделци от Хасково и региона се събраха до противоградната площадка в землището на село Стамболийски, за да изразят своето недоволство срещу Агенцията за борба с градушките. Хората обясниха, че над 80% от посевите им са унищожени след последното ледено бедствие от 7 май.
Фикрет Мустафа отглежда 20 000 дка жито, царевица, рапица и слънчоглед:
„Всичко е унищожено от 80 до 100%. Нещо не е изчислено в площадките, няма достатъчно площадки в региона или не всички са стреляли. Имаме информация, че в Узунджово и Нова Надежда не се е стреляло.“, обяснява Мустафа.
Засегнатите села в района на Хасково са 12: Войводово, Брягово, Стамболийски, Динево, Подкрепа, Стойково, Николово, Малево, Конуш и др. Напълно унищожени са близо 100 хиляди декара пшеница, рапица, царевица, слънчоглед и памук. Някои от стопаните имат застраховки, други не. Вторите се надяват на
обезщетения от държавата като Галена Богоева от Динево:
„Градушката беше толкова силна, че унищожи на сто процента всичко. Просто нямаме незасегнати блокове. Трудно е и да пресеем, защото нямаме средства, а идва време и за ренти. Хората чакат наемите на земите си.“, притеснява се Богоева.
Земеделците настояват за отговори и чакат обезщетения от държавата. Председателят на Сдружението на зърнопроизводителите в Хасково Станислав Стоянов е категоричен, че общинските комисии трябва да опишат щетите в най-бързи срокове.
„Това, което вчера съм говорил за всички колеги е сто процента обезщетения тука в региона. Веднага трябва да се подават документите в общинските поземлени комисии и да бъдат назначени тези комисии от областната дирекция по земеделието и в най-бързи срокове да минават, не да чакаме 15 дни, защото някои искат да презасяват.“, смята Стоянов.
Председателят пита, защо след като са изстреляни 380 ракети, се стигна до такова бедствие.
„Какво е качеството на ракетите? Къде са грешките? Достатъчно ли са площадките? Ако не са, да се увеличи броят им. Ако трябва да се мине и към другия метод, да поставим генератори. Да пробваме, да видим какво ще стане. Не може на едно и също място пет или шест години непрекъснато да бие град. Значи или не се учим от грешките си, или оставяме нещата на течението. Във вторник ще се срещаме с министъра на земеделието, ще искаме увеличаване на площадките.“
Директорът на РД „Борба с градушките“ Надежда Такиева заяви, че са направили всичко по силите си, за да сведат щетите до минимум.
„В 12 часа искахме разрешение за стрелба. Наблюдавахме клетката много извън защитата. Бавно се придвижваше към нас. Започнахме да я работим навреме, но тя е огромна клетка, с формата на супер клетка. Идва с готов сформиран град, който няма как, трябва да падне някъде. Ние започваме да я работиме с цел да предотваритм по-нататъшно образуване на град и да е с по-малки размери. 380 ракети сме изстреляли и мисля, че сме си свършили работата, както трябва. Това е, което можем да направим в тази ситуация. На територията на Хасковска област има 27 ракетни площадки, които не покриват само община Минерални бани. Там са предвидени 4 нови площадки, които предстои да бъдат изградени. Договорите за местата вече са сключени, вървят обществени поръчки по заснемане, по изграждане на площадките. Така че за следващия сезон предполагам вече ще работят“, каза още Такиева.
Загубите, които са понесли земеделците в Хасковска област, са за десетки милиони левове.
Пламена Пилитова
Бббббб