Парламентът отмени кариерните бонуси на ВСС

Парламентът отмени "кариерните бонуси" на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС). Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за съдебната власт. "За" бяха 119 народни представители от управляващата коалиция, 80 - "против", седем от ГЕРБ-СДС се въздържаха. Повечето депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане" бяха против текстовете. Същата промяна, свързана с т.нар. кариерни бонуси се предлага и за главния инспектор и инспекторите в Инспектората към ВСС.

При изтичане на мандата или предсрочното му прекратяване на основание съответния член от конституцията изборният член на ВСС, подал молба до съответната колегия в 14-дневен срок от деня на изтичане или предсрочно прекратяване на мандата, се възстановява на заеманата преди избора длъжност на съдия, прокурор или следовател. Досега имаше възможност те да бъдат възстановени на длъжност с една степен по-висока от заеманата преди избора.

Отпада разпоредбата, според която стажът като изборен член на ВСС се зачита за стаж, който дава право при освобождаване от длъжност съдия, прокурор или следовател с повече от 10 години стаж да има право на парично обезщетение в размер на толкова брутни месечни възнаграждения, колкото прослужени години има в органите на съдебната власт, но не повече от 20.

В дебата отново се чуха коментари, че специализираните съд и прокуратура са били "бухалка" и "инквизиция". Срещу закриването основно се обявиха от ГЕРБ-СДС.

Парламентът прие отмяна на "кариерните бонуси" и на главния инспектор и инспекторите в Инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС). Депутатите приемат на второ четене текстове от промените в Закона за съдебната власт. При изтичане на мандата или при предсрочното му прекратяване, главният инспектор и инспекторите, подали молба до съответната колегия на ВСС, в 14-дневен срок от деня на изтичане или предсрочно прекратяване на мандата, се възстановяват на заеманата преди избора длъжност на съдия, прокурор или следовател.

Досега те можеха да бъдат възстановени на длъжност с една степен по-висока от заеманата преди избора.

Повдигнатите обвинения от създаването на спецсъда са 2637, посочи Дани Каназирева от ГЕРБ-СДС. Връщате неефективния режим отпреди 2010 г., разхвърляте организираната престъпност на регионално ниво, делата за корупция по високите етажи ги прехвърляте отново в Софийския градски съд, където бяха до 2018 г., коментира тя. По думите й, няма нито една променена норма, която да води до по-бърз процес. Целта на цялото това упражнение са едни дела с материален интерес три млрд. лв. да започнат отначало, да изтекат давностните срокове, а не по-добро да се случи в съдебната система, подчерта Каназирева. Това е пропаганда и резултатите много скоро ще ги видим всички ние, предупреди тя.

Какви са тези три милиарда, на кого са, кажете, поиска Явор Божанков от "БСП за България". Истинската причина за закриването на спецправосъдието е неефективност, обясни Искрен Митев от "Продължаваме Промяната". Има война, тя е за справедливост, а не между професионалисти, добави той. Вие сте от другата страна на барикадата, а не от тази на българските граждани, обърна се Митев към ГЕРБ-СДС.

Председателят на парламента Никола Минчев апелира към колегите си да се изказват по разглежданите текстове.

Видеа по темата

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини